GoT’u beklerken bu absürt teorilere göz atın

Çok uzun zamandır bekliyoruz, yeni absürt teoriler okumaktan daha iyi ne olabilir ki?

George R.R. Martin’in devam etmekte olan kitap serisi Buz ve Ateşin Şarkısı (A Song of Ice and Fire) ve HBO’nun seriden uyarlama dizisi Game of Thrones, hayranlarına spekülasyonda bulunmak için oldukça geniş bir dünya sunuyor. Bu durum öyle bir hal aldı ki yeni bir teoride bulunmak neredeyse hikayeyi okumak ya da izlemekten daha eğlenceli. Hayranlar arasında başlayan bu teori kültürü kendini geliştirmeye devam ediyor.

Halihazırda pek çok teori gelişmişken hayranlar bazen yeni bir şey geliştirmekte zorlanabiliyor. Beğenilerek takip edilen forumlardan “A Song of Ice and Fire” isimli subreddit de haftalık olarak yayınlamaya başladığı tinfoil postlarıyla bu absürt teorisyenlerin arasına katılmayı başarıyor. Bir başka ünlü Game of Thrones teorisyeni, YouTuber Preston Jacobs ise videolarında seriden temaları anlatırken konuyu saptırarak ejderhaların genetik özellikleri hakkında bilgiler vermeye başlıyor. Anlaşılan yüzlerce karakterin bulunduğu 2 milyonu aşkın kelimelik bu seriden çıkartılacak yeni şeyler azalmış durumda.

 

 

Web tasarımcısı Vasanth Seshadri bu duruma kendince bir çözüm oluşturmuş durumda. Tasarladığı Theories are Coming isimli site size yeni teorilerin önünü açıyor. İçinde 10 popüler Game of Thrones karakterini ve seri hakkında en çok tartışma yaratan 10 olayı bulunduran site, karakter ve olaylardan farklı kombinasyonlar yapmanıza olanak sağlıyor. Sonra da seçtiğiniz karakter ve olayın sonucunda ortaya çıkan teorinin hikaye içerisine nasıl yerleşebileceğini elindeki minimum kanıtla açıklıyor. Sitenin fikri bir ilk değil, ancak kendini tekrar eden eski teorileri okumaktan çok daha eğlenceli.

Theories are Coming size limitli sayıda sonuç sunan basit bir sisteme sahip, ama altıncı kitap Kış Rüzgarları’nı (The Winds of Winter) ve dizinin yeni sezonunu sabırsızca beklerken vakit geçirmek için oldukça eğlenceli bir opsiyon. Ayrıca teorilerin dili de bir o kadar esprili.

Eğer biraz boş vaktiniz varsa ve siz de Game of Thrones’u beklerken sabırsızlanıyorsanız siteye göz atabilirsiniz. Etkilemek istediğiniz bir Game of Thrones hayranına siteden oluşturduğunuz bir teoriyi söyleyip kitaplardan ne gibi kanıtlar bulabileceğinize de bakabilirsiniz. Ne de olsa artık eskimiş Aegon Targeryon teorilerine bakmaktan iyidir, değil mi?

Kaynak: The Verge