5. Uluslararası Canlandıranlar Festivali başlıyor

Güzel günler çizeceğiz” mottosu ile düzenlenen 5. Uluslararası Canlandıranlar Festivali bu yıl 20-22 Ekim 2017 tarihlerinde Fransız Kültür Merkezi iş birliğiyle gerçekleşiyor.

Festivalin onur konukları; ünlü Fransız canlandırma yönetmeni Jean François Laguionie ve senarist Anik Le Ray.

Festivalde bu yılki en önemli yenilik; Canlandıranlar Film Yarışması. Ulusal kısa metraj filmlerin aday olabileceği yarışmanın bu yılki jüri üyeleri; Emre Senan, Gülengül Altıntaş, Hüseyin Karabey, Kanat Atkaya, Meral Erez, Ömer Ahunbay ve Sevil Demirci. 5. Uluslararası Canlandıranlar Festivali açılış günü olan 20 Ekim’de (bugün) saat 18.00’de seçilen filmlerin gösterimi ardından en iyi film, en iyi teknik ve en iyi senaryo ödülleri sahiplerini bulacak.

5. Uluslararası Canlandıranlar Festivali başlıyor

Festival; açılış seansını konuk kısa filmler ile yapıyor. 2012 yılında Canlandıranlar Derneği çatısı altında kurulan ASIFA Türkiye uluslararası platformdaki iletişimi ile hem yerli yapımların uluslararası boyutta tanınmasını hem de yabancı yapımların Türkiye seyircisi ile buluşmasını sağlıyor. ASIFA Hırvatistan seçkisinin gösterileceği Hırvatistan’a Ziyaret bölümü de bu anlamda bir buluşma. Hırvatistan kısa canlandırma filmlerinin yer aldığı bölüm 20 Ekim Cuma saat 16.00’da Fransız Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

20 Ekim Cuma ödül töreni sonrasında saat 21.00’de ise festivalin uzun metraj açılış filmi olan Black Mor Adası gösterilecek. Jean François Laguionie’nin senaryosunu Anik Le Ray ile birlikte yazdığı film; 15 yaşındaki bir işçinin, çetesiyle birlikte, kötülüğüyle ün salmış Black Mor adasındaki hazinenin yerini gösteren bir haritayı çalması ve maceralı bir yolculuğa çıkmasının hikayesini anlatıyor.

Konuk yönetmen Jean François Laguionie’nin seçtiği kısa canlandırmalar üzerinden kendi deneyim ve fikirlerini paylaştığı söyleşisi 21 Ekim Cumartesi 15.00’de Fransız Kültür Merkezi’nde olacak. Söyleşinin ardından saat 17.30’da, yönetmenin 2016 yapımı Louise Sahilde /Louise en Hiver filmi Türkiye’de ilk kez gösterilecek. Film; Ottowa Uluslararası Animasyon Festivali’nde büyük ödül, Portland Uluslararası Animasyon Festivali’nde seyirci ödülü sahibi olmuştu.

21 Ekim saat 19.00’daki son etkinlik olan Saygı bölümü ise Canlandıranlar Derneği’nin Türkiye’de canlandırmaya dair bir arşiv oluşturma konusundaki çabasını her yıl sürdürmesinin bir ürünü. Bu yılki bölümde; usta karikatürist ve canlandırma sanatçısı Tan Oral ve Yahşi Bey Tasarım Çalışmaları’nın kurucusu, grafik ve canlandırma sanatçısı Emre Senan ile Türkiye’de ilk animasyon dersleri ile ilgili bir söyleşi gerçekleşecek.

Canlandıranlar Festivali 22 Ekim Pazar gününe ise saat 11.00’deki Senaristlerin Brunch’ı ile başlayacak. Ödüllü canlandırma filmlerinin senaristi Anik Le Ray’in senaryo yazımı ve animasyon senaryosu konusundaki deneyimlerini paylaştığı bir sunumun olacağı etkinlikte sunum sonrasında katılımcı senaristlerin sohbeti brunch sırasında da devam edebilecek.

Aynı gün 13.00’de Black Mor Adası’nın tekrar gösterimi sonrasında ise Türkçe dublajlı olarak, saat 15.00’de her yaş seyirciye hitap eden ödüllü film Ernest ve Celestine gösterimi olacak. Bu gösterimler de yine Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Festivalin kapanışı ise 17.30’da kargART’daki Louise Sahilde filminin kaçıranlar için tekrar gösterimi ile olacak. Tüm gösterimlerin ücretsiz olduğu festivalde Fransız Kültür Merkezi’ndeki gösterimler için www.inscription-facile.com/form/qCburjiJMg4c2FX0kKpc linkinden kayıt yaptırılması gerekiyor.

Festivalin destekçileri şöyle: Fransız Kültür Merkezi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, AFCA, 16 Fete du Cinema Animation, kargART, Toonboom, ASIFA Hırvatistan ve Animasyon Cumhuriyeti.