Adisyon Arkası Notlar’la dünya turu

Dünyayı gezmek hemen herkesin hayalidir eminiz ama bunu hayata geçirebilenlerin ya da en azından hayata geçirmek için harekete geçenlerin sayısı oldukça sınırlı. Başak Kablan da yeni projesiyle, bu sınırlı sayıdaki insanlar arasına adını yazdırdı.

Yıllarca bu hayalini gerçekleştirmek adına gereken parayı metin yazarlığı, fotoğrafçılık, sosyal medya yöneticiliği ve kabin memurluğu yaparak kazanmaya çalışan Başak, hostesliği bırakıp Hindistan’a gittikten sonra hiçbir şey eskisi gibi olmamış. Döndükten sonra her şeyi bırakıp Alaçatı’ya garsonluk yapmaya gittiğinde garsonluk yaparak dünyayı gezebileceğini; bunu da diğer insanlar ile paylaşabileceğini fark eden Başak, bunun üzerine “Adisyon Arkası Notlar” isimli bir projeye başlamış.

Projenin ismi, Başak’ın garsonluk yaparken adisyonunun arkasına aldığı notlardan ilham alıyor. Farklı ve sevdiği mekanlarda garsonluk yaparak kazandığı parayla da gezen Başak, bu yaz 3 ay boyunca Alaçatı’da kalıp kazandığı parayla da 20 günlük bir Ege-Akdeniz turu yaptı ve bu tur da tabii ki projenin bir parçası oldu.

Bu turdan ortaya çıkan fotoğraflar Instagram’da, videolar ise YouTube’da bulunabilir. Şu an 26 yaşımda olan Başak projenin amacını daha ayrıntılı bir şekilde şu sözlerle açıklıyor: “30’uma gelmeden bu proje ile Dünya’yı gezmek, farklı yemek ve servis kültürlerini öğrenmek, çok çalışmak ve anlatmak istiyorum. Proje bir hikaye anlatıyor; garsonluk yaparak dünyayı gezen küt saçlı kızın hikayesini 🙂 Gerçek bir kadın hikayesi.” 

Bu küt saçlı kızın hikayelerini Facebook, Twitter ve Tumblr‘dan da takip edebilirsiniz.

Projenin özetini ise buyurun Başak’ın ağzından dinleyin: