‘Alexa’ sahiplerinin haberi olmadan konuşmalarını kaydetti

Amazon’un akıllı evler için geliştirdiği sanal asistan ‘Alexa’ sahipleri olan çiftin haberi olmadan konuşmalarını kaydedip bir tanıdıklarına gönderdi.

Bilim-kurgu ve korku hikayelerinden çıkmış gibi bir olay: ‘Alexa’ sahiplerinden habersiz onları kayda alıp bu kaydı bir tanıdıklarına yolladı. Çifti korkutan bu olay ise talihsiz bir olaylar zinciri olarak yorumlanıyor.

‘Alexa’nın çiftin arasında geçen özel bir konuşma sırasında duyduklarını etkinleştirme mesajı ve kayıt komutu olarak algıladığı tahmin ediliyor. Başka bir konuşma sırasında ise arka plan seslerini “mesaj gönder” komutu olarak algılayan ‘Alexa’ “kime?” diye sorduğunda ise yeniden arka plandaki sesleri baz alarak çiftin kayıt defterindeki bir tanıdıklarına mesajı ondan “istenildiği” üzere yollamış.

Çift, Amazon ile iletişime geçerek ‘Alexa’nın konuşmalarını dinlediğini, kaydettiğini ve başkasına yolladığını doğruladı.

Amazon yaşanan olay üzerine özür diledi ve mühendislerden gelen açıklamaya göre yaşananlar gerçekten nadir bir şans eseri ama aynı zamanda benzeri olayların yaşanmaması için neler yapabileceklerini araştırdıklarını söylediler.

Çiftin Kiro7 ile yaptığı röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynaklar: DesignTaxi, Kiro7