Anılarımızda oluşan boşluğu yakalayan bir çalışma “Failed Memories”

Çeşitli travmalar veya zamanın geçişi bize gördüğümüz çoğu şeyi unutturabilir. İşte, David Szauder’in anılarımızda oluşan boşluğu yakalayan çalışması “Failed Memories”, hafızamızdaki eksiklikleri bize geri yansıtıyor.

David Szauder, 1976, Macaristan doğumlu bir sanatçı. Eötvös Lorand Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve Budapeşte’deki Macar Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Intermedia bölümlerini bitirmiş. Bunun üzerinede Helsinki’deki Aalto Üniversitesi’nde bir sene boyunca Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimari Bölümü’nde burslu okumuş.

Yaptığı çalışmalar için insan hafızası ve bligisayar hafızası arasındaki farkları ve benzerlikleri temel almış. Hafızamızın güvenilmezliğini öne çıkaran sanatçı, bütünüyle hafızamızda kalmayan şeyleri ise çalışmayan dosyalara benzetmiş.

“Bana insan hafızası ve bilgisayar hafızası arasındaki paraleller ilham veriyor. Beyinlerimiz tekrardan hatırlamak için görüntüleri depoluyorlar, aynı dosyaların sabit diske kaydedilmesi gibi. Ama ne zaman o anılara geri dönüp onlara ulaşmaya çalışsak, onların bozulduğunu keşfediyoruz. Ne zaman bir resim görsek onu kısa süreliğine hafızamızda depolayabiliyoruz ama zaman geçtikçe resimin detaylarını kaybetmeye başlıyoruz. Asıl resimden geriye ise sadece birkaç kırıntı kalıyor. Bizde bu kırıntıları kafamızın içerisinde bir araya getirip onları yeniden yaratıyoruz.”

Sanatçının eserlerini sitesinden veya Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Kaynak: DesignYouTrust