Artık Instagram’da ne kadar zaman geçirdiğinizi görebileceksiniz

İnternet bağımlılığının sorun haline gelmesiyle sosyal medya platformları kendilerini sorumluluk almaya itiyorlar. Böyle bir açılımın ilk örneği olarak, artık Instagram’da ne kadar zaman geçirdiğinizi platforma gelen yenilikler sayesinde görebileceksiniz.

Instagram’da aşırı derecede zaman geçiriyor ve bunun takibini yapamıyorsanız, platformun yaratıcıları sizin için bir araç hazırladı. Artık Instagram’da ne kadar zaman geçirdiğinizi takip edebileceğiniz bir sekmeniz var.

Yükü iOS ve Android işletim sistemlerine atmaktansa Instagram işi kendi elleriyle halletmek istemiş. Kullanıcılarının platformda geçirdikleri zamanın farkında olmalarını isteyen şirket, bu geliştirme ile kullanıcılara kendilerini düzenleyebilme şansını vermek istiyor.

Instagram CEO’su Kevin Systrom konu üzerinde yapılan bir Tweet’e şöyle yanıt verdi: “Doğru… Instagram kullanıcılarının Instagram üzerinde geçirdikleri zamanı takip etmelerine yardımcı olacak araçlar inşa ediyoruz. Harcanılan her zaman olumlu ve kasti olmalıdır. Zamanın insanları nasıl etkilediğini anlamak önemli ve bu konuda dürüst olmak bütün şirketlerin sorumluluğu. Biz çözümün bir parçası olmak istiyoruz. Ben bu sorumluluğu çok ciddiye alıyorum.”

Güncelleme daha yayınlanmamış olsa da, TechCrunch, kaynakları aracılığıyla, neye benzeyeceğini öğrenmiş. Tasarım güncelleme yayınlanmadan değiştirilebilir tabii ki de ama en azından aracın çalışma prensibini gördüklerimizden çıkarabiliriz.

Araç, platformda günlük kaç dakika geçirdiğinizi hesaplayan bir sayaca sahip. Kullanıcılar sayaç üzerinden platformda geçirmek istedikleri zamanı belirleyip oraya bir sınır yerleştirebiliyorlar. Sınır, kullanıcıları platformdan çıkmaya zorlamıyor, sadece uyarı görevi görüyor. Aracın içerisinde ayrıca bildirim yoğunluğunu ayarlamanıza yardım eden bir sekme de bulunuyor. Böylece dikkatiniz dağılmasını engelleyebiliyorsunuz. Ekran görüntülerine bakarak araca erişimin, Instagram’ın deneme yaptığı, yeni ‘hamburger’ butonundan yapılacağını tahmin edebiliriz.

Instagram, yaptıkları bu girişim ile öncü ve örnek alınabilecek bir şirket olma olasılığını yakalıyor. Tabii ki bu aracı kullanma şekilleri çok önemli, mesela sınırlama ve hatırlatma sistemlerini biraz daha ısrarcı hale getirerek biraz daha kalıcı bir değişimin peşine düşebilirler. Veya sınırların tekrar tekrar aşılmasını olumsuz bir bildirim olarak kullanıcılara gösterip, kullanıcıların kendi koydukları limitleri aştıkları onlara hatırlatılabilir.

Kaynak: TechCrunch