Asi kızlara ilham veren asi öyküler

 “Bir zamanlar Mexico City yakınlarındaki parlak mavi bir evde Frida adında ufak bir kız yaşardı.”

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler (Goodnight Stories for Rebel Girls) dünyanın dört bir yanından 100 sıra dışı kadının hikayesini anlatıyor. Masal tadındaki bu öyküler cinsiyet kalıplarının önüne geçerek özellikle kız çocuklarının daha büyük hayaller kurmasına destek olmayı hedefliyor.

Prenslerini beklemek yerine kendi yollarını çizen kadınların ilham verici yaşam öykülerinin toplandığı Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler, Virgina Woolf’tan Serena Williams’a pek çok ünlü kadına yer veriyor. Çocuklar için medya ürünleri geliştiren Timbuktu Labs’in kurucuları Elena Favilli ve Francesco Cavallo’nun hazırladığı kitap aslında bir Kickstarter projesi. Bu iki girişimci kadın fikrin uzun bir sürecin sonucu olduğunu söylüyor. İlk hedefleri bir ay içerisinde 40.000$ toplayarak kitabın ilk 1000 kopyasını basmakken proje kısa bir süre içinde hedefini aşarak yaklaşık 600.000$ toplamayı başarıyor. Bu da kitabın kısa bir süre içinde tüm dünyada duyulmasını sağlıyor.

İlham veren hikayelerin bir araya geldiği bu kitap bir modern zaman masalları derlemesi. Kitabın yazarları, küçük kızların kendilerine rol model olarak alabilecekleri güçlü kadın figürlerin önemini vurgularken bunun özgüvenli, hayal kurarak ve büyük hedefler koyarak yetişmelerine yardımcı olduğunu söylüyor. Yapılan bir araştırmaya göre 1900 ve 2000 yılları arasında basılan 6000'den fazla çocuk kitabının sadece %7.5'inde ana karakter bir kadın. Günümüzde de durum değişmiş değil. Yayınlanan televizyon programları ve kitapların %95'inde kadınların ön planda bulunması engelleniyor. Böyle bir atmosferin ilham verdiği bu iki asi yazar, özellikle küçük kız çocuklarına ilham verebilmek için kendilerine dayatılan kural ve geleneklere isyan etme gücü bulabilmiş kadınların yaşam hikayelerini anlattıkları bu modern masalları yazıyor. Onların daha severek okuyabilmeleri ve kendilerini bu kadınların yerine koyabilmeleri için de tüm bu tarihi birikimi masalsı bir atmosferde anlatıyorlar. Kitapla ilgili bir başka güzel detaysa kadın illüstratörler tarafından resmedilmiş olması. Dünyanın farklı yerlerinden gelen bu 60 asi kadın da renkleriyle küçük okurlarına ilham vermeye devam ediyor.

Hikayeler her ne kadar kız çocuklarını hedef alarak yazılmış olsa da aslında tüm çocuklara ilham verecek nitelikte. Hatta cinsiyet kalıplarına başkaldırmak isteyen, hala büyük hayaller kuran yetişkinler de bu masalları severek okuyabilir. Kim olursanız olun ya da nerede ve ne durumda olursanız olun başarabileceğiniz fikrini aşılamaya çalışan kitap hayal kurmaktan vazgeçmeyen tüm asilere!

No comments yet! You be the first to comment.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir