Ayın Jr. sanatçısı: Ece Ağırtmış

Bu ayın Jr. sanatçısı Ece Ağırtmış (22), sokak kültüründen aldığı ilhamı adidas Originals ile birleştirerek Eylül kapağımıza yansıttı.

Ece Ağırtmış kimdir? Kaç yaşındadır, nereden mezundur şimdi hangi işle meşguldür?

29 Ocak 1995 İzmir doğumluyum. 22 yaşındayım. Anadolu Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünde 5. yılımdayım. Freelance olarak illüstrasyon yapıyorum. Onun dışında kendi çizdiklerimden yola çıkarak farklı malzemelerle 3 boyutlu maskeler, kuklalar yapmayı çok seviyorum ve rahatlatıcı buluyorum.

Çizime ilgin nasıl ve ne zaman başladı?

Çizime ilgim çoğu bu işle ilgilenenler gibi çok küçük yaşta, babaannemin elime kendi boya fırçalarını tutuşturmasıyla başladı. Onunla birlikte birçok farklı malzemeden hep bir şeyler ürettik.

Bu alanda şimdiye kadar neler yaptın? Şimdiden sonraki planların neler? Şu sıralar üzerine çalıştığın bir proje var mı?

Birçok afiş yarışmasına ve karma sergiye katıldım. Bunlar benim için çok güzel deneyimler oldu. Bundan sonraki planlarım arasında en çok istediğim şey kendime ait bir atölye açabilmek (komşuların rahatsız olmadığı bir atölye) ve beğendiğim giyim markalarıyla beraber iş yapabilmek. Şu sıralar bir giyim firmasına tişört tasarımı sunma gibi bir projem var. Biraz ona kafa yoruyorum.

Çalışmalarında genelde nasıl bir tarz seçiyorsun? Nelerden ilham alıyorsun?

Çalışmalarımda genellikle hep kare kafalı ve gözleri iki çizgiden oluşan figürleri kullanıyorum. Afrika kabilelerinin kullandığı maskeler çok ilgimi çekiyor. Renkleri, her birinin farklı oluşu ve işçilikleri bana ilham veriyor (favorim Dogon kabilesi). Bununla birlikte günümüz şehir hayatını bununla karıştırmayı seviyorum. İronik oluşunu bilmem bir şeyi üretirken eğlenmemi sağlıyor.

JR. kapağında yer alan çalışmada sana ilham veren ne oldu?

Aslında yaptığım birçok işte sokak kültürü bana hep ilham verdi. Bu ayki sayının da adidas ile ilgili olması da benim bu işi hevesle yapmamı sağladı.

Türkiye’de ve dünyada örnek aldığın isimler kimler?

Alex Yanes, Steven Harrington, DripsnDots, Martin Nicolausson en beğendiklerimden sadece birkaç örnek.

Kariyerindeki en büyük hedefin nedir?

Kendi işimi kurabilmek ve her gün üzerime giydiğim giyim firmalarının tişörtleri veya ayakkabılarında kendi tasarımlarımın olduğu bir serinin olması.

Bu alanda ilerlemek isteyenlere neler önerirsin?

Her zaman gündemi takip etmenizi, farklı sanatçıların işlerini ve tekniklerini dikkatle incelemenizi, bol bol gözlemlemeyi ve yalnız kalmayı önerebilirim 🙂

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign Eylül 2017 sayısında yayımlanmıştır.