Ayın Jr. sanatçısı: Ekin Deniz Kaya

Ürün tasarımcısı Ekin Deniz Kaya (24), JR.’ın bu ayki kapağında yaşamın hapsedilmesi konusunu hayvanlar ve doğa üzerinden bilim kurgu bağlamında işledi.

Ekin Deniz Kaya kimdir? Kaç yaşındadır, nereden mezundur şimdi hangi işle meşguldür?

24 yaşındayım. Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezunum. Wonder Wheel’de ürün tasarımcısı olarak çalışıyorum, M4NM’de görsel meselelerle ilgileniyorum, Rinxlaya ismiyle bir müzik projesi de ortaya çıktı bu aralar. Hangi taşın altındayım bilmiyorum.

Çizime ilgin nasıl ve ne zaman başladı?

Küçük yaştan beri çizerim ama bu ilgiyi üretim kelimesine bağlamak daha doğru olur. Bir düşünce dönüşebildiği her şeye dönüşsün isterim.

Bu alanda şimdiye kadar neler yaptın? Şimdiden sonraki planların neler? Şu sıralar üzerine çalıştığın bir proje var mı?

Farklı disiplinlerle ortaklık kurabilmek epey besleyici oluyor benim için. Bu ortaklık albüm kapakları, afişler derken daha çok müzik ile kuruldu diyebilirim. Şimdilerde malzeme ve ışık üzerine kafa yoruyorum ve sonrası için her an her şey hareketlenebilir diyebilirim. Ve bir dönem sokakta üretmenin keyfini tatmış bir insan olarak, yarattığım konseptleri maketlendirip yine sokağa taşıma planları yapıyorum. “Dışarının İçerisi” sergisinin küratörlüğünü yapmıştım, bu serginin de ikincisi için kolları sıvadım.

Çalışmalarında genelde nasıl bir tarz seçiyorsun? Nelerden ilham alıyorsun?

Gerçek dünyanın objelerini gerçek olması mümkün olmayan şekilde kurguluyorum. Bilim kurgu suları, hiçbir şeyin olmaz’ı yok.

JR. kapağında yer alan çalışmada sana ilham veren ne oldu?

Hedef alarak hapseden şey seni var etmek zorunda kalır diye düşünmüştüm.

Türkiye’de ve dünyada örnek aldığın isimler kimler?

Örnek almak diyemeyecek olsam da işlediği temalardan etkilendiğim isimler var: John Brosio, Francis Alys, BLU ilk aklıma gelenler oldu.

Kariyerindeki en büyük hedefin nedir?

Kariyer kelimesinden yola çıkmaktan hoşlanmıyorum.

Bu alanda ilerlemek isteyenlere neler önerirsin?

Kendi yöntemlerini yaratmaktan çekinmesinler.

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign’in 39. sayısında yayımlandı.