CanO Water plastik şişeleri ortadan kaldırmaya çalışıyor

Çevre kirliğinin dünyamızı giderek daha da yaşanmaz hale getirdiği bugünlerde CanO Water plastik şişeleri ortadan kaldırmaya ve onun yerine güzel bir alternatif sunmaya çalışıyor.

Plastik atık probleminin bir parçası olan plastik su şişelerine bir alternatif ortaya çıkmış olabilir: Kolayca geri dönüştürülebilen alüminyum. CanO Water, tekrardan doldurulabilir alüminyum şişeleriyle ucuz ve çevreye duyarlı bir ürün olma çabasında. Normal alüminyum ambalajların aksine kapatılabilen bir kapağa sahip olan CanO Water üç arkadaş tarafından düşünülmüş: Ariel Booker, Perry Alexander ve Josh White. Amaçlarının  “tek kullanımlık pet şişelere basit ama etkili bir alternatif” yaratmak olduğunu söyleyen üçlü CanO Water’ı yaratmaya Ariel, diğer ikisine Tayland’da gördüğü plastik kirliliğinden bahsettiğinde karar vermişler.

Plastik için en iyi alternatifin alüminyum olduğuna karar veren üçlü, Almanya’da XO adlı bir şirketin yaptığı kapak tasarımını gördüklerinde ürünlerinin neye benzeyeceğini kararlaştırmışlar. Sitelerinde bahsettiklerine göre alüminyumun yüksek bir geri dönüşüm oranı var. 1888’den beri üretilen tün alüminyumun geri dönüştürüldüğünü söylüyorlar. Ve kendi ürünleri de aynı dönüşümün bir parçası. Ürünleri o kadar hızlı geri dönüşüme uğruyor ki 6 hafta içerisinde raflarda yeniden bulunabiliyorlar.

Böyle etkileyici bir performansla dikkat çekmeleri işten bile değil. Ürün iki yıldan az bir süre önce çıkmış olsa da yaratabileceği etki insanların dikkatini çekiyor. Oscar Ödül Töreni’nde ve London Fashion Week’te dağıtılan ürün, kraliyetin de ilgisini çekmiş. Josh başarılarından bazılarını şöyle anlatıyor:

Gerçekten harika şeyler başardık, [email protected] adındaki bir etkinliğe içme suyu sağlamak için York Dükü ile beraber çalıştık. O noktaya gelmek içinse Ariel Buckingham Sarayına bir kasa su götürdü!”

Üçlü aynı zamanda  çevreci televizyon yıldızı David Attenborough’a ve Cambrige Düşesi’ne de ürünlerini gösterme imkanı bulmuşlar.

Dünyanın farklı noktalarına teslimat gerçekleştiren üçlü CanO Water’ın şu anda çok az bir etki yarattığı düşünüyorlar, Josh “Eğer bir milyon kutu satarsak bir milyon plastik şişesin dağıtıma girmesini engellemiş oluruz. Bir iz bırakabildik mi? Hayır, plastik atık probleminin büyüklüğü karşısında bu hiçbir şey, ama yapmaya çalıştığımız asıl şey ise insanlara bir alternatif sunabilmek. Böylece ileride bir dağıtıcı, hotel sahibi veya süpermarket dönüp ‘Biliyor musun? Artık plastik şişe kullanmamıza gerek kalmadı’ diyebilsin.”

Kaynaklar: TheEthicalist, CanOWater