Denizlerde hala hayat olduğunu gösteren siyah-beyaz su altı fotoğrafları

Meksikalı fotoğrafçı ve antropolog Anuar Patjane hazırladığı siyah-beyaz su altı fotoğrafları ile okyanuslarda hala bir yaşam olduğunu gösteriyor.

Patjane, çevre kirliliğinden en çok etkilenmesine rağmen, yüzeydeki kirlilik ve yok olma kadar ilgi toplamayan, denizlere vurgu yapmak adına böyle bir seri hazırlamış. Özellikle deniz canlılarını fotoğraflayan sanatçı, denizlerdeki güzellikleri yansıtıp, deniz canlılarına karşı empati oluşturmak istiyor.

Serisini ismi ise Underwater Realm. Seri için yazdığı giriş yazısında “Seri ile okyanuslarımızın güzelliğine ve genellikle görmezden gelinen bir gerçeğe ilgi çekmeye çalışıyorum: Okyanuslarımızda aşırı avcılık yapıyoruz. Bu yüzden dikkatimizi nasıl avlandığımıza ve denizden ne yediğimize odaklamamız lazım” diyor.

Ve su altı yaşamına olan ilgisizliğin oradaki yaşamı kendi gözlerimizle göremememizden kaynaklandığını savunuyor.

“Bir orman ortadan yok olduğunda bunu fark edip hakkında bir şeyler yapıyoruz ama su altı yaşamı yok olduğunda bunun farkında olmuyoruz.”

Serinin tamamını görmek istiyorsanız bu adrese, eğer sanatçıyı takip etmek istiyorsanız Instagram hesabına bakabilirsiniz.

Kaynak: Colossal