Doğanın sahip çıktığı terk edilmiş evler

Fotoğrafçı Britt M, İsveç ve Norveç’te bulunan Troms, Østfold, Buskerud ve Akershus eyaletlerini ziyaret ederek terk edilmiş ve adeta gizemli bir ruh barındıran ağaç evleri, çiftlikleri ve kulübeleri fotoğrafladı.

Britt M. bir röportajında şöyle diyor, “Birkaç yıl önce bağışıklık sistemimi altüst eden bir hastalık geçirdim. Beni oldukça alerjik bir hale dönüştüren ve günlük hayatımı olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktı. Sosyalleşmemi ve kalabalık bir çevrede bulunmamı da zorlaştırıyordu. Sağlığıma kavuşabilmek adına İskandinavya’nın doğasının bana faydalı olabileceğini düşündüm ve yola koyuldum.”

2-78

“Sağlığımı geri kazandığımda ise artık yalnız olmak zorunda değildim. Hala İskandinavya’da bulunan terk edilmiş bu evlere bakarım. Onlar benim zor zamanlarımda sığındığım ve hikayelerini anlatmak istediğim yerler. Geçmişimde kalsalar bile onları sunmaya devam edeceğim.”

4-74
“Bu ev ağaçtan ve kıvrımlı demir parçalardan yapılmış. Norveç’in kuzeyindeki Troms eyaletinde yer alan ev pastoral hayatı simgeliyor. Ancak, bazı nedenlerden dolayı uzun zamandır terk edilmiş durumda.”
5-72
“Norveç’in güneyindeki Østfold eyaletinde bulunan bu ev, İsveç sınırına bitişik durumda. Meydana gelen taşkınlar evin terkedilmesine sebep olmuş olabilir.”
6-69
“Østfold’taki demiryolu hattı, Oslo’nun güneyinde bulunuyor. İstasyon ise bomboş ve terk edilmiş.”
7-59
“Østfold’ta yandığı için terk edilmiş bir oduncu kulübesi”
13-35
“Norveç, Akershus’taki terk edilmiş bu ev kara bulutlara boyun eğmiş.”
“Kar, terk edilen bu iki evi himayesi altına almış.”
“Kar, terk edilen bu iki evi himayesi altına almış.”
“Avlunun ışığı hala yanıyor ve çocukların üç tekerlekli bisikleti dışarıda duruyor. Oturan kişi hızlıca çekip gitmiş gibi duruyor.”
“Avlunun ışığı hala yanıyor ve çocukların üç tekerlekli bisikleti dışarıda duruyor. Oturan kişi hızlıca çekip gitmiş gibi duruyor.”