KATSU, drone’u sanat ile buluşturuyor

Müjdemizi isteriz. “Sanat sanat için mi yoksa toplum için mi?” tartışmasına nokta koyacak, onun yerine “Drone’lar sanat için mi yoksa toplum için mi?” tartışmasını Y jenerasyonu entellektüellerinin masalarına meze yapacak yeni bir sanat formu bulundu: Drone’larla resim yapmak.

katsu_the_hole_0 (1)

Resimlerin drone’larla yapıldığını bilmeseniz pek de güzel olmadıklarını düşünebilirsiniz. Ama bu resimler sanatçı KATSU tarafından, uzaktan kumandayla kontrol edilen bir uçan robotun renk renk spreyleri fışkırtmasıyla yapıldı!

KATSU, “Marilyn” adını verdiği (Andy Warhol’un üretim sürecindeki hataları da kapsayan eserlerine verdiği isim aynı zamanda) drone resimlerin de dahil olduğu geniş bir çeşitlilikteki çalışmalarını New York’taki modern sanat galerisi The Hole’daki sergisinde görücüye çıkardı.

katsu_the_hole_1

Sanatçı galeriyi bir çeşit kişisel oyun alanına dönüştürürerek tüm zemini siyah lastik kırıntılarıyla kapladı.

katsu_the_hole_2

katsu_the_hole_4

katsu_the_hole_8

Portrelerin yanı sıra tavandan sarkan drone’lar da serginin eserleri olarak görev başında…

katsu_the_hole_7

Galerinin arka kısmında seramik drone heykelleri tavandan hareketsiz bir şekilde asılı duruyor. Her birkaç dakikada bir duvardan bir sis püskürtülüyor, içeride bulut şeklini alan sis tüm galeride kaybolmadan önce havada süzülerek bu görüntüyü ortaya çıkarıyor.

KATSU’nun drone’larla resim yapma sürecinin videosu da mevcut: