Dünyanın ilk üç boyutlu basılmış konut projesi Hollanda’da yapılıyor

Üç boyutlu baskı makineleri günlük yaşamda daha etkili olmaya başladılar, bunun bir örneği olarak da dünyanın ilk üç boyutlu basılmış konut projesi Hollanda’da gerçekleştiriliyor.

Üç boyutlu yazıcılar ilk ortaya çıktıkları andan itibaren, küçük büyük, çeşitli alanlarda kullanıldılar. Şimdiyse mimari alanda, bir konut projesi yapımında kullanılacaklar. Hollanda’nın Eindhoven şehrinde gerçekleştirilecek olan projenin ismi Project Milestone, dünyada bir ilk gerçekleştirildiği için verilen ismin gayet uygun olduğunu söyleyebilirsiniz.

Projenin yapımında 6 farklı kurum çalışıyor: Eindhoven belediyesi, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi, müteahhit Van Wijnen, emlak şirketi Vesteda, malzeme şirketi Saint Gobain-Weber Beamix ve mühendislik firması Witteveen+Bos.

Proje bu sene başlayacak ve önümüzdeki beş sene sonunda bitirilmesi planlanıyor. Evler teker teker ve belli bir kalıba uymadan yapılacaklar, evlerin ilkinin ise tek katlı olacağı ve 2019’un ilk yarısında yerleşime hazır olacağı belirtildi. Evlerin geri kalanı çok katlı yapılacakmış.

Evler çimentodan yapılacaklar ama üç boyutlu yazıcı ile yapıldıkları için her şekle ve her renge sokulabiliyorlar. Üç boyutlu yazıcıların yaratma konusundaki esnekliği sayesinde yapıların kalitesinin ve dayanıklılığının yüksek olması bekleniyor.

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi kendi sitelerinden yaptığı açıklamanın içerisinde “Çimentonun üç boyutlu basımı inşaat endüstrisi için büyük değişimlere sebep olacak bir gelişme” olduğunu ve “Bir başka yeni olanak ise tek bir ürün içerisinde farklı şekiller ve renklerde baskı yapabilmemiz. Böylece tek yapı malzemesi ile birçok farklı seçeneğe sahibiz. Ayrıca her evin, minumum gider ile, kişiselleştirilebilmesi de artık mümkün” diye belirttiler.

Kaynaklar: DesignTaxi, Technische Universiteit Eindhoven