Yavrum seni dislike ettim!

Uzun süredir kullanıcılar tarafından beklenen, Facebook‘ta dislike butonunun bulunması konusuyla ilgili nihayet resmi ağızdan bir açıklama geldi. 

Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, belli aralıklarla düzenlediği Q&A with Mark (Mark ile Soru – Cevap) etkinliği sırasında konuyla ilgili açıklama yaptı ve Facebook’a dislike butonu geleceğini doğruladı.

Alternatif beğenme eylemleri üzerinde çalıştıklarını belirten Zuckerberg bu çalışmaların sonucu olarak dislike butonunu kullanıcılara sunmayı planladıklarını söyledi.

Zuckerberg, gelecek dislike butonunu “Alternatif beğenme eylemi” ibaresi olarak tanımladığına dikkat çekiyor. Yani Facebook’taki “dislike” butonunun YouTube’da olduğu gibi doğrudan beğenilmeyen içeriklerde kullanılması amacıyla değil; empati kurmak amacıyla kullanılması gerektiğini vurgulanıyor.

Yani dislike butonu kullanıcıların daha çok yaşanan kötü olaylar karşısında duydukları olumsuz duygularını ön plana çıkarmayı amaçlıyor olacak.

İlk olarak test sürecinde kullanıma sunulacak olan dislike butonu, olumlu sonuçlar alındığı takdirde herkesin kullanımına açılmış olacak.