Facebook’un yüz tanıma teknolojisi sayesinde kayıplar bulunuyor

Missing Persons Advocacy Network (MPAN), Facebook’un yüz tanıma teknolojisi ve otomatik etiketleme teknolojisini kullanarak kayıp kişileri aramak için yenilikçi bir inisiyatif başlattı.

Girişim, kaybolan kişilerin kimliğini tespit etme ve bulma ümidiyle Facebook kullanıcıları tarafından yüklenen fotoğrafların ve videoların arka planlarını tarıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki Facebook kullanıcılarının, kayıp şahısların Facebook profilleriyle arkadaş olmalarını sağlamak için  de “Invisible Friends” adlı kampanyayla da destekleniyor.

Kampanya dahilinde teknolojinin kayıp kişileri tespit etmesi için her gün sosyal paylaşım sitesine yüklenen 500 milyon fotoğraf ve videodan yararlanmayı umuyor. Bir eşleşme gerçekleşirse, profil etiketlenecek ve MPAN bilgilendirilecek.

MPAN’ın kurucusu ve yöneticisi Loren O’Keeffe kampanya ile ilgili şu açıklamaları yaptı: “Invisible Friends, yapay zekanın iyi bir amaç için işe koyulmasının yaratıcı bir yoludur ve insanların yapamadıkları bir işi gerçekleştirir. Haftalık milyarlarca gönderiyi araştırarak, sadece bu kayıp kişilerin harap aileleri için farkındalık yaratmakla kalmıyoruz, aynı zamanda belirsiz kayıplarına ve üzüntülerine son vermeyi umuyoruz. 

Künye

Reklamveren Missing Persons Advocacy Network (MPAN)
Ajans WhiteGREY Australia
ECD Anthony Moss
Yazar Nic Molyneux
Art Direktör Benjamin Mann
Dijital Yapımcı Matt Knight, Michelle McGrath, Alex Botterill
Dijital Tasarımcı Lauren Bowen
Geliştirici Yohan Mocho, Mathieu Mence
Editör Leigh Cooke
Genel Müdür Claudia McInerney
Hesap Direktörü Amy Ross
Hesap Yöneticisi Holly Ryan, Harriet Lade