Festival sezonu açıldı!

Festival biletinizi aldınız, peki ne giyeceğinize karar verdiniz mi? Henüz düşünmediyseniz eğer size birkaç tüyo verelim.

Ekran Resmi 2016-06-02 16.02.45

Gökçecan Yürekli (25)
Moda Editörü, Rack İstanbul


Uzun zamandır kendini göstermek bilmeyen güneşe isyan edenler, tepemizden gitmek bilmeyen bulutlara kafa tutanlar, kışın ortasında bile yazın çekilen #tbt fotoğraflarına doyamayanlar… Müjdemi isterim! Yaz ayları resmi olarak yüzünü gösterdi. O zaman haydi, uygun adım festivallere!

Ekran Resmi 2016-06-02 10.47.55

Her yıl Mayıs ayında, tüm dünyada başlayan festival rüzgarları bu yıl yine Coachella ile başladı. Festivalde sahne alan sanatçılar yine hayran olduğumuz isimlerdi. Sosyal medyayı uzun süre meşgul eden katılımcıların ise sahne alanlardan farkı yoktu. Kısacası, muhteşem iletişim stratejileriyle neredeyse tüm dünyadaki festival modasına yön veren Coachella tüm çılgın katılımcılarıyla, özel partileriyle, sabahlara kadar süren eğlencesiyle kıskandırır nitelikteydi. Türkiye’de bu meşhur festivalin muadili daha uzun süre yapılamaz ama özellikle son birkaç yıldır moda ve stil söz konusu olduğunda büyük sıçramalar yaptığımız da göz ardı edilemez. Bu ay başlayan festival maratonuna ayak uydurduğunuzda etrafınıza göz atın derim, hak vereceksiniz.

Gelelim bu senenin meşhur festival modasına…

Öncelikle geçtiğimiz senelerden gardırobumuzda kalan parçaları bir kenara kaldırmaya gerek olmadığını söyleyelim. Yüksel belli kısa şortları, göbeği açıkta bırakan tişörtleri, püsküllü yelekleri, bohem elbiseleri festivallerde yine sık sık göreceğiz. Farklılık yaratmanın yolu ise, umulmadık yollarla kombinlerimizi güncellemekten geçiyor.

Ekran Resmi 2016-06-02 10.48.40

Bu sezon en parlak dönemini yaşayan, birbirinden farklı desenlerle hemen her mağazada bulabileceğimiz bomber ceketler, jean gömleklerin yerine geçiyor. Yaz geldi diye yüzümüz gülse de, her an bozmaya hazır havaların üzme ihtimaline karşı bomber’ları yanımızda bulundurmakta fayda var. Hatta ‘ben tedbiri elden bırakmayayım’ diyenleriniz varsa, rengarenk tie-dye tişörtleri ince jean gömlekler ve bomber’larla birlikte kat kat giyebilirsiniz. Tabi ki sırf moda olduğu için değil, amaç üşüme ihtimalinden korunmak. (!)

Ekran Resmi 2016-06-02 10.48.07

Bomber bana fazla gelir, sıcak basar derseniz demokrasilerde çareler tükenmiyor. Kimonolar en havalı alternatif olacaktır. Yıllar önce taa Japonya’lardan Avrupa’lara gelen bu güzelliği kullanmak zaten çok rahat. Kombininizde genelde düz renkleri tercih ediyorsanız kimonoları en desenlisinden seçmekte yarar var.

Ekran Resmi 2016-06-02 10.47.49

Hava soğuk olacak diye hep kat kat giyinecek değiliz pek tabii. Kısa ve desenli tişörtleri ya da büstiyerleri, söz konusu festival modası olunca göz ardı etmemiz mümkün değil. Bu kısa üstlere en çok yakışanların yüksek bel parçalar olduğu konusunda eminim ki çoğumuz hemfikiriz. Düz renkli parçaları kombinlemek ise kolay. Gelin bu sene festivallerde risk alın ve desenleri karıştırın. Özellikle Uzakdoğu esintilerinin sık sık görüldüğü bu yaz sezonunda farklı desenleri karıştırmaktan korkmayın.

Göbekler fora

Ekran Resmi 2016-06-02 10.48.01 Ekran Resmi 2016-06-02 10.49.24

Göbeği açıkta bırakan tişörtlerin yerine kullanılabilecek mayo ve bikinileri atlamak olmaz. Kısa şortların üzerine rahatlıkla giyebileceğiniz, vücudu sardığı için rahatlığınıza gölge düşürmeyecek renkli ve ayrıntılı mayo ve bikiniler, kim bilir belki de en çok ayılmak için kendinizi suya attığınızda işinize yarayacak. Özenerek yarattığınız kombininize yakışacak havlunuzu sırt çantanıza atmayı da ihmal etmeyin.

Bu sezon yine çok sık rastladığımız volanlı parçalar festival alanında en çok göreceklerimizden olacak. Pantolonlara ve bermudalara fazlasıyla yakıştığını düşündüğüm bu hareketli parçalar bir de karışık desenli oldu mu, gözlerin sizin üzerinizde olmaması için hiçbir sebep kalmıyor. Dans ederken rahatça kendinizden geçebilecek olmanız da cabası!

Olmazsa olmaz püsküller. Aksesuar olarak kullanacağınız küçük çantalarınızda, yeleklerinizde, elbiselerinizde, şortlarınızda… Onlar her yerde! Özellikle desenleri karıştırmayı sevmeyenlerin başvuracağı ilk yol olması gerektiğine inandığım hareketli parçalar, size “Ben burdayım!” dedirtecek.

Fotoğraflarınız boydan olsun

Ekran Resmi 2016-06-02 10.49.30

Rahatlığınızı sağlayacak en önemli parçalar ise ayakkabılar. Gideceğiniz festivalde çamura batmayacağınızdan eminseniz ilk tercihiniz yazın vazgeçilmezi rengarenk sandaletler olmalı. Özellikle kombininde hareketli kesimleri kullanmayanlar için bağcıklı ve desenli sandaletler uygun olacaktır. Fotoğraflarınızı çekenlere hatırlatmayı unutmayın; “Boydan alın!”.

Güneşin altında şapkalardan vazgeçmek belki de kolay olmayacak ama inanın risk almaya değer. Saç aksesuarları! Muhtemelen etrafınızda bol yeşilliğin olacağı bir festival alanında akla ilk gelen çiçekli aksesuarlar oluyor. Fakat benim bahsettiğim bunlar değil, taşlı ve parlak olanlar. Elbette gelin tacı ile festivale gidin demiyorum ama taşlı saç aksesuarları, doğru kombinlendiğinde kendinizi göstermenizi ve gerçek anlamda parlamanızı sağlayacak. Bir de saçlarını renkli boyayan furyaya katıldıysanız önünüzdeki ilk festivale biletlerinizi hazırlayın, siz orada olmalısınız.

Ekran Resmi 2016-06-02 16.08.32

 

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign Haziran 2016 sayısında yayınlanmıştır.