Fransa, Alzheimer hastaları için bir yerleşke açıyor

Alzheimer ilgilenebilmesi zor bir hastalık, hastaların günlük hayata uyum sağlamaları, ne yazık ki, neredeyse imkansız. Bu zor durumu göze alarak Fransa, Alzheimer hastaları için özel bir yaşam alanı tasarladı.

Fransa’nın güneybasısında Alzheimer hastalarının yaşamlarına rahatlık içerisinde devam edebilecekleri bir projeye başlandı.  “Village Landais Alzheimer” isimli proje hastaların ilaç gereksinimi duymadan, özgürce, güvenli bir alan içerisinde yaşayabilmesini amaçlıyor.

Proje için ilham Hollanda’da var olan benzer bir yerleşkeden alınmış. Bu yerleşkeyi görüp bir benzerini yapması gerektiğini düşünen yerel parlamento üyesi Henri Emmanuelli projeyi başlatan isim. Proje içerisinde çeşitli zevkler için hazırlanan konutlar haricinde süpermarket, kuaför, kütüphane ve spor salonu gibi diğer tesisler de mevcut. Projenin arkasında yatan fikir ise şu: günlük yaşamda artan özgürlük hastalara mutluluk getirip, ilaçlara olan ihtiyacı azaltacaktır. Hastaların yerleşkeden güvenlik sebepleri dolayısı ile ayrılmalarına izin verilmeyecek.

Nörölog Jean-François Dartigues’nin dediğine göre, hastaların normal bir günlük yaşantı sergilemesi, onlara beyinlerini çalıştırması için bir fırsat veriyor. “Hastalar kendilerine olan saygılarını bulacaklar. Alışverişlerini yapıp kuaföre, bistroya, restorona ve tiyatroya gidecekler,  eğlenecekler. Bu aktiviteler onlar için muhteşem bir terapi yerine geçecek.”

Hastaların yerleşkeye alışabilmeleri için, Champagnat & Gregoire Architects ve NORD Arthitects mimarlık şirketleri, yerleşkeyi bölgenin geleneksel mimarisine uygun bir şekilde tasarlamışlar. Ortaçağ tipi köyleri anımsatan yerleşke içerisinde binaları doğa ile bağdaştıran birçok alan var. Hastaların doğa ile iletişim içerisinde olmasına ayrıca bir özen gösterilmiş.

Yerleşke içerisinde tıbbı personel haricinde gönüllüler de hastaların rahatlığı ve güvenliği için çalışacak. Şu anda yapımı süre “Village Landais Alzheimer”ın 2019 sonlarına doğru tamamlanması öngörülüyor.

Kaynak: MyModernMet