Google gizlilik hakları ihlalinden dava edildi

2011 ve 2012 yılları arasından kullanıcılarından izinsiz bilgilerini toplayan Google gizlilik hakları ihlalinden 3.2 milyar sterlinlik bir dava ile karşı karşıya.

İngiltere bazlı ‘Google, You Owe Us’ isimli grup, hakları çiğnenen 4 buçuk milyon iPhone kullanıcısını temsil ediyor. Grup, Google’ın da bünyesinde olduğu, Alphabet Inc.’i kişisel bilgilerini onlardan izinsiz toplamakla suçluyor. Grup, Google’ın bu eylemi ‘Safari’ isimli internet tarayıcısının güvenlik önlemlerini hiçe sayarak gerçekleştirdiği savunuyor.

‘Google, You Owe Us’ sitesi aracılığı ile Google gizlilik hakları ihlalinden 3.2 milyar sterlinlik bir dava ile karşı karşıya.

The Guardian’ın yaptığı bir habere göre Google’ın edindiği bilgiler arasında ırk, cinsiyet, sosyal sınıf, alışveriş alışkanlıkları yanında fiziksel ve ruhsal sağlık durumları da yer alıyor. Eğer dava ‘Google, You Owe Us’ grubu lehine sonuçlanırsa kişiler 750 sterlinlik bir karşılama ücreti alabilirler.

Grubun söylediklerine göre Google, kullanıcıların tarayıcı geçmişleri görmelerini sağlayan bir algoritma ile bu bilgilere ulaştı. Algoritmanın, ‘Safari’ internet tarayıcısının güvenlik önlemlerini aşabildiği söyleniyor. Algoritmaya ise ‘Safari Workaround’ ismi verilmiş.

Şimdiyse Google ‘Safari Workaround’dan kimlerin etkilendiğinin belirlenmesi imkansız olduğu için davanın reddi için çalışmalar yürütüyor.

Kaynak: DesignTaxi