Hangi renkler yaratıcılığın artmasını sağlıyor?

Hangi renkler yaratıcılığın artmasını sağlıyor diye merak edenler Amerikan Bilimsel Gelişme Birliği’nin yaptığı araştırmaya bir göz atabilir.

Bilim insanlarının yaptığı son araştırmalar sayesinde artık kurslara tonlarca para vermenize gerek kalmadı çünkü zeka ve yaratıcılığı arttırmanın daha basit bir yolu bulundu.

Amerikan Bilimsel Gelişme Birliği’ndeki araştırmacılar, sadece iki renge maruz kalmanın, hafızayı ve yenilikçiliği geliştirmeye yardımcı olabileceğini buldular.

Profesör Juliet Zhu tarafından yürütülen bir çalışmada ekip, katılımcılara yaratıcı veya özenli olmalarını gerektiren çeşitli görevler sundular. Bu görevler de kırmızı veya mavi arka planlı bilgisayarlarda gerçekleştirildi.

Kırmızı arka planlı bilgisayarlarda çalışanlar, dikkat gerektiren görevlerde daha başarılı oldu. Mavi arka planlı bilgisayarlarda çalışanların ise yaratıcı fikirleri iki katına çıktı.

Bu renklerin neden böyle bir özelliği olduğu açık değil ancak grubun bir teorisi var.

Profesör Zhu, “Dur işareti, acil durum araçları ve öğretmenlerin kırmızı kalemi yüzünden kırmızıyı tehlike, hata ve dikkatle bağdaştırıyoruz” dedi. Bu nedenle kırmızı renk, beynin daha fazla dikkat göstermesine ve ihtiyatlı davranmasına sebep oluyor.

Diğer taraftan, açık mavi insanları rahatlatır ve pozitif bir motivasyon verir.

“Mavi genellikle açık sözlülük, barış ve huzur ile ilişkilendirildiği için bununla ilgili bir motivasyonu harekete geçirme olasılığı yüksektir, çünkü bu çağrışımlar insanları yenilikçi ve sorun çözücü stratejiler kullanmaya teşvik ediyor” diye ekliyor Zhu.

Bu çalışmanın sunduğu ana fikir şu: Daha eleştirel düşünmek istiyorsanız, masaüstünüzde veya telefonunuzda kırmızı bir duvar kağıdı kullanmayı deneyin. Beyin fırtınası yapmak isterseniz eğer mavi bir duvar kağıdı size yardımcı olabilir.