Hayao Miyazaki yeni bir filmle geri dönüyor

Anime yönetmeni Hayao Miyazaki kısa filmi “Boro the Caterpillar”ı uzun metrajlı animasyon filmine dönüştürmeyi planlıyor. Kısa film haliyle projeden tatmin olmayan yönetmen, Ağustos ayında uzun metrajlı versiyonu için öneride bulundu. Miyazaki, olumlu bir cevap almamasına rağmen proje üzerinde çalışmaya başladı ve filmi 2019 yılına kadar bitirmiş olacağını belirtti.

hayao_miyazaki_by_jdelgado“Komşum Totoro”, “Prenses Mononoke” ve “Yürüyen Şato” gibi filmlerin yönetmeni daha önce de emekliliğe ayrılma konusunda kararını değiştirmişti. Daha 2013 yılında emeklilikten vazgeçerek “Boro the Caterpillar” kısa filmi üzerinde çalışmaya başladı. Bundan önce Miyazaki, kısa filmi şöyle tarif etmişti: “ince tüylü bir tırtılın hikayesi, o kadar ince ki parmaklarınız arasında ezilebilir.”

Miyazaki, “Lupin III”, “Future Boy Conan” ve “Sherlock Hound” gibi TV programlarıyla kendini anime yönetmeni olarak 1970’te kabul ettirdi. Yönetmenliğini yaptığı ilk çıkış filmi 1979’da “Lupin III: Kagliostro’nun Şatosu” oldu.