Hayatım Film: Ali Demirel

JR. Nisan sayısının Hayatım Film diyen ismi Autonomy’den yönetmen Ali Demirel oldu.

Yönetmen olma sebebim:

Farklı yerlere, yönlere, kişilere yapılan yolculukların ilginç gelmesi ve bu yolculuklara çıkmak için yönetmenliğin çok uygun bir meslek olması.

İş tanımım vs. gerçekte yaptığım:

Yönetmenliğin tanımı bence kendi vizyonunu ortaya koyarak, alanında en iyisi ve uygunu olduğunu düşündüğün insanların çalışma biçimlerini organize etmek ve iyi bir iş ortaya koyabilmek adına beraber çalışabilmenin yollarını aramak. Bir film, reklam ve klip her zaman ortak bir çalışmanın ürünü oluyor. Bu tanımı, soruda geçen –vs- karşıtlığına sokmamaya özen gösteriyorum çünkü yaptığım iş ve gerçekte yaptığım iş farklı şeyler olmamalı.

Birlikte çalışmak istediğim markalar/kampanyalar:

Reklam olarak konuşuyorsak en basit tanımıyla; biz insanların bir şeyleri satın almasını kolaylaştırıyoruz. Büyük bir resimden bakınca bu çok da tatlı bir durum değil.

Mademki şu anki mesleğim bu, isteğim ise bu çerçeveler içinde ahlaki sınırları iyi çizilmiş, belli başlı değerleri iyi taşıyan, sosyal sorumluluklara önem veren markalar ve kampanyalar ile çalışmak.

Kariyerimle ilgili en büyük hedefim:

Her türlü kariyer hedefi ve başarısı tabii ki çok güzel ama insanlara pozitif olarak dokunmuyorsa bir yerden sonra çok büyük bir değeri kaldığını düşünmüyorum. Başarılarla dolu uzun bir kariyer hedefi koyabilirim ama onun yerine kariyerimin beni olduğumdan farklı bir insan konumuna getirmemesini hedeflemek, geleceğim için daha sağlıklı bir hedef gibi duruyor.

Sektörü sevmeme/sektörden soğumama neden olan etkenler:

Böyle bir soru aslında sektörü az çok özetliyor. Yıllardır çalıştığım iyi bir prodüksiyon şirketi ve yıllardır çalıştığım çok iyi kalpli ve çok yetenekli insanlarla bir aradayım. Bu konuda söyleyeceklerim bu kadar.

Birlikte çalışmak istediğim ünlü:

Stephen Hawking ile bir çalışma teşebbüsümüz olmuştu ama cevap alamamıştık, biz de projeyi onsuz yaptık.

Örnek aldığım kişi(ler):

Öncelikle ailemi örnek alıyorum. Sektörde ise bilim ve sanatı birleştirebilen projeleri yapan insanlar her zaman bana birçok şey öğretebiliyor. Isaac Asimov’dan başlayarak Rick and Morty’nin yaratıcıları Justin Roiland ve Dan Harmon’a kadar gidebilecek kocaman uzun bir liste bu

Şimdiye kadarki en favori çalışmam:

Çıkan iş güzel ve aynı zamanda başarılı olduğu zaman tabii ki hepimiz çok seviniyoruz ama bundan öte ekip olarak bir işi yaparken güzel vakit geçirmeye cidden çok özen gösteriyoruz. Bu yüzden favori çalışmayı ve favori zamanları aynı soru içinde değerlendirerek cevap vereceğim. Az çok bütün projelerde aynı çekirdek ekibi korumaya özen gösteriyoruz. Firar Güney Kayran neredeyse bütün projelerimde görüntü yönetmenliği üstleniyor. Çektiklerimizi yan yana koyunca gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi ne kadar çok sevdiğimizi fark ediyorum. Onlar da olmasa zaten yapılacak iş değil. Bu bağlamda yönetmenlikte ikinci işim olmasına rağmen Mor ve Ötesi ‘’Bisiklet’’ klibi hem çıkan iş olarak hem de geçirilen vakit olarak en favori çalışma olabilir.

 

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign Nisan 2017 sayısında yayımlandı.