Hayatım Reklam: Adil Dani Kohen

Bu ay, Hayatım Reklam köşemizin sorularını McCANN İstanbul Community and Content Manager’ı Adil Dani Kohen cevapladı.

dani2Reklamcı olma sebebim:

İlk stajımda “Excel olmasın ya” diye yola çıkıp, reklamcılığı seçmiştim ama sonrasında olay o kadar basit olmadı tabii. Gerektiğinde formül de yazdık, yeni sheet de açtık. Ama ortamın rahat olması ve ağırlıklı olarak gençlerden oluşması nihai kararımı vermemde pay sahibiydi.

Ama şunu açıkça söyleyebilirim; reklamcılık özgür ve yaratıcı karaktere sahip insanların yapabileceği en güzel ve tamamlayıcı uğraş. Üzerinde çalıştığın fikirlerin kısa sürede büyük kitlelere ulaştığını, işinin sonuçlarını görebilmek son derece eşsiz benim için.

Sıfırdan marka yaratmak, bir markanın nasıl konuşacağına karar vermek, onun iletişim stratejisine yön vermek son derece heyecanlı diyebilirim.

Birlikte çalışmak istediğim markalar/ kampanyalar:

Çok güzel düşünülmüş ve planlanmış sosyal medya odaklı bir proje olan Oreo ile Daily Twist’in bir parçası olmak isterdim. Onun haricinde siyasi bir partinin seçim kampanyasının dijital ayağında, Canal+ ya da Old Spice gibi cesur/yenilikçi markalarla çalışmak da aynı şekilde heyecan verici olabilir.

Kariyerimle ilgili en büyük hedefim:

Fransa, İspanya, ABD gibi ülkelerde de çalışmak ve oradaki işlerle Cannes Lions ya da Shorty Awards’dan ödülle dönmek olabilir. Artık yurt dışından parfüm ve çikolata ile dönmeye son vermek lazım.

Sektörü sevmeme neden olan etkenler:

Özellikle dijitaldeki “alınan sorumluluk vs. alınan maaş” arasındaki eşitsizlik beni en çok üzen şey. Sahip çıkalım dedeye.

Yoksa sektörü sevmemek mümkün mü? Parlak zekalar, kreatif işler, oraya buraya bilet ayarlayan iş arkadaşları, ödüller, yarışmalar başka hangi sektörde var ki? Sürekli olarak update kalınabilen, trend’leri takip eden yegane sektör diyebilirim.

Birlikte çalışmak istediğim ünlü:

Meryl Streep, Neil Patrick Harris, Simon Baker gibi ünlülerle çalışmak isterdim.

Beraber ne yapardık hiçbir fikrim yok ama iş mutlaka ortaya karışık, şöyle bol mezeli bir sofrada biterdi. Net.

Örnek aldığım kişi(ler):

Aslında özellikle şu, bu demek yanlış olur çünkü bu mesleği seçmiş olmak hiç bitmeyen bir kişisel gelişim sürecini beraberinde getiriyor.

Bu süreçte baktığım ekrana benimle birlikte bakan, cümlelerimi tamamlayan ve bana yol gösteren herkese minnettarım. Kıps.

 

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign Haziran 2015 sayısında yayınlandı.