Hayatım Reklam: Emre Demirtaş

Temmuz sayısında, Hayatım Reklam köşemizin sorularını Güzel Sanatlar’ın Jr.Reklam Yazarı  Emre Demirtaş cevapladı.


 

Reklamcı olma sebebim: Ekran Resmi 2016-06-28 16.38.11

Benimkisi görücü usulü değil. Reklamcılıkla oda sıcaklığında bir araya geldik, tanıştık ve bir süre flörtleştik. Mühendislik ailesinden gelmem onun için sorun olmadı. Hatta bu durumu avantaja çevirdim. Uygun şartlar sağlanınca da yüzükleri taktık. Gene Simmons, “Her zaman yapmaktan kaçındığım şey, geçimimi sağlamak için çalışmaktı. Esas ödül, geçimini sağlamak için çalışmak zorunda kalmamak” diyor. Bayılarak yaptığın bir şey için para kazanma fikri harika değil mi?

İş tanımım vs. gerçekte yaptığım:

İş tanımımı bilmiyorum ama benden ne istenirse en fazla eğleneceğim şekilde yapıyorum. Walt Disney gibi yapmak diye bir deyim var ya tam da öyle. Ayrıca keyif aldığım bir sürü şey yapıp insanlarla paylaşıyorum. Her gün usanmadan yenilerin kıyısında çıplak ayak koşup, kendi keşfedilmemişlerimin sofrasına oturuyorum gibi şiirsel anlatımları da çok seviyorum.

Birlikte çalışmak istediğim markalar / kampanyalar:

İnsan efsane işler yapmak istiyor. Çok şanslıyım ki, Efsane Uludağ Gazozu’nun “Gazoz Olma Efsane Ol” kampanyası ekibimizin yaptığı kampanyalardan birisi. Belli bir markadansa yepyeni bir markayı doğurmak ve insanlarla nasıl konuşacağını tasarlamak da beni heyecanlandırıyor.

Kariyerimle ilgili en büyük hedefim:

Yaratıcılıktı filmdi festivaldi derken insan ister istemez Cannes’a yükseliyor. Havasını solumak istiyor. Reklam yazarlığımın ilk senesi dolmadan bir yarışmadan elde ettiğim birincilik ödülü sayesinde bu isteğimi gerçekleştiriyorum. Belki önümüzdeki senelerde aslanım da olur. Ne olmak istersin diye sorulan ilkokul öğrencisinin coşkulu astronot cevabı gibi şuraya bir de Oscar cevabı sıkıştırıyorum. Ne var yani bizden çıkmaz mı ayıyla kapışanı çekecek adam? :))

Sektörü sevememe / sektörden soğumama neden olan etkenler:

Pek çoğunun hobisi olan izlemeyi, okumayı, yazıp çizmeyi işime yarar hale getirdiğim, eğlendiğim ve istediğim şeyleri yaptığım için mutluyum. Soğuk değil aksine çok sıcağım ama her işte olduğu gibi insan önemli faktör. İşini sevmeyen ve yaptığından azap çeken insanlar sizi her ne yaparsanız yapın mutlaka üşütüyor.

Birlikte çalışmak istediğim ünlü:

Farkındayım duygusal bir istek ama Zidane, Cantona veya Vinnie Jones gibi abilere özel bir şeyler yazıp onlarla çalışmak isterdim.

Örnek aldığım kişi(ler):

Örnek alma değil de, Jodorowsky’nin kafasından, Lynch’in gerginliğinden, Rodrigez’in kanından, Scorsese’nin takıntılarından, Kaufman’ın kıvrımından, Dali’nin inisiyasyonundan, Gross’un çizgilerinden, Ritchie’nin mizahı ve Vegas’ın basına kadar etkilenecek pek çok şey bulabiliyorum.

Yeteri kadar ilgiliyseniz küfenizi bu tarz abilerden aldıklarınızla doldurabilirsiniz.

Şimdiye kadarki en favori çalışmam:

Bir gazoz filmi çektik, gerçekten efsane oldu! “Gazoz Olma Efsane Ol” kampanyasının yeni reklam filmine puanım 10! Favori çalışmamı bu ay reklam kuşaklarında görebilirsiniz.

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign Temmuz 2016 sayısında yayınlandı.