Hayatım Reklam: Enes Altuniş

JR. Ekim sayısında “Hayatım Reklam” köşemizin sorularını Rabarba’da Social Media Manager olan Enes Altuniş yanıtladı.

Reklamcı olma sebebim: 
Aslında iyi bir yönetmen olup, büyük kalabalıklara kendimden bir şeyler anlatmaktı amacım. Üniversitenin son sınıfında seçmeli olarak aldığım reklam dersinden sonra iyi bir reklamcı olarak da büyük kitlelere ulaşabileceğimi fark ettim. Sonra kendimi hiç bilmediğim bir dilin konuşulduğu ilk ajansımda buldum (Yönetmenlik hayalim hala devam ediyor).

İş tanımım vs. gerçekte yaptığım: 
Belki de en çok karşılaştığım sorulardan biri “Sosyal Medya Uzmanı ne iş yapar?” Aslında iş tanımım, yönettiğim markaların dijital mecralardaki sesi olmak ama öyle durumlarla karşılaştım ki, Photoshop’un başına geçip görsel bile hazırladım. Tabii bir de annemin Instagram danışmanlığını da ben yapıyorum. 🙂

Birlikte çalışmak istediğim markalar / kampanyalar:
Markalardan bağımsız olarak düşünürsek, eğlence her şeyin başında geliyor bir kampanyada. Duygusal işler pek bana göre değil sanırım. İlle de marka belirtmek gerekirse IKEA, Apple, Netflix ve özellikle Nike’ın “RE2PECT” kampanyası çok iyi değil mi?

Kariyerimle ilgili en büyük hedefim:
Bakın bunu ben yaptım!

Sektörü sevmeme / sektörden soğumama neden olan etkenler:
Fikir süreçleri bazen çok zorlayıcı olabiliyor. Geç saatlere kadar 09:30’daki performansın ile çalışman ve sürekli yeniyi kovalıyor olman gerekiyor. Sanırım sektör bir kedi – fare oyunu ve biz de peynir rolündeyiz. 🙂 Bunu düşününce bazen ben de tüm sektör gibi Ege’ye yerleşip bir bar açma hayallerine kapılıyorum.

Birlikte çalışmak istediğim ünlü:
Sonucu güzel olacaksa her ünlü benim için uygundur. 🙂

Örnek aldığım kişi(ler): 
Açıkçası örnek aldığım zirve isimlerden ziyade, gözümüzün önünde daha önce hiç yapılmamış bir şey yapıp bir anda parlayan insanları görünce, içim yanıyor ben hala neden duruyorum diye. Onların da çoğu reklamcı ama artık kendilerine influencer diyorlar. 🙂

Şimdiye kadarki en favori çalışmam:
Bunu ilerleyen zamanlarda umarım hep birlikte görürüz çünkü henüz işte bu diyebileceğim bir çalışmam olmadı. Sanırım zor beğeniyorum.
Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign Ekim 2017 sayısında yayımlandı.