Hiçbir ulusa ait olmayan bir bayrak

Uluslararası Af Örgütü, Ogilvy & Mather New York iş birliğiyle mülteci farkındalığını artırmak için dikkat çekici bir kampanya hazırladı.

Ogilvy & Mather ve Uluslararası Af Örgütü, günümüz dünyasının en büyük sorunlarından olan mülteci krizine inanılmaz büyüklükte bir kampanya ile dikkat çekti.

Sadece yapılan kampanya ile değil, bu kampanyayı dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan Olimpiyatlar’a da taşıyarak etkili bir medya kullanım örneği sergilediler.

İlk defa bir mülteci takımı Olimpiyatlar’da yarıştı. Ancak devletleri tarafından desteklenen rakiplerinin aksine, bu sporcuların “ev” diyebilecekleri bir ülkeleri ve dolayısıla bayrakları ve milli marşları yoktu.

Ogilvy ve Af Örgütü, mülteciler tarafından yaratılan kırmızı ve turuncu bayrakların yanı sıra milli marş ve sembolik bir ulus yaratarak bu sporcuların ve dünyadaki 65 milyon mültecinin birleşmesine yardımcı oldu.

Suriyeli mülteci Yara Seid’in yarattığı “Mülteci Ulusu”nun bayrağı, insanların daha iyi bir yaşam için yola çıktıklarında giydikleri can yeleklerini temsilen turuncu ve siyahtı. Bir başka Suriyeli mülteci Moutaz Arian, evrensel bir sevgi ve umut mesajını iletmek için sözsüz bir marş yarattı.

Dünyadaki siyasi uyumsuzluk ve sosyal ayaklanmaların arttığı günümüzde “Mülteci Ulusu” kampanyası, bir nebze de olsa kendi  hayatlarımızın dışına çıkıp insanların karşılaşmak zorunda kaldıkları problemlere bir çözüm yaratma farkındalığı sağlıyor.

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign’in 37. sayısında yayımlandı.