HP ve stratejik ortakları sanal gerçeklikle Mars yarışında

HP Inc ve stratejik ortakları birlikte çalışarak HP Mars Home Planet‘i piyasaya sürdü. Bu küresel projenin odağında, sanal gerçeklik yoluyla bir milyon insanın Mars’taki yaşamının nasıl olacağını anlatan bir simülasyon yer alıyor. Dünya çapındaki profesyonel yaratıcılar tarafından ortaya çıkarılan ortak proje, iklim ve atmosfer zorluklarını göz önüne alarak binalardan araçlara, tarımdan giyime kırmızı gezegende yaşamın nasıl sürdürülebileceğini araştırıyor.

HP Mars Home Planet projesi, önceden NASA ile Fusion tarafından yaratılmış bir sanal gerçeklik deneyimi olan Mars 2030 için yapılan çalışmaları daha ileri bir seviyeye taşıyor ve ilerletiyor. Şimdi, HP ve ortakları, insanlığın Mars’taki geleceğini VR ile hayal etmek, tasarlamak ve yaşatmak için mühendisleri, mimarları, tasarımcıları, sanatçıları ve öğrencileri bir araya getiriyor.

Proje, 2030’un ötesine, gelecekte Mars’ta yaşayan ailelerin ve toplulukların bulunduğu bir zamana kadar uzanıyor. Projenin amacı, yaratıcı düşünürleri kırmızı gezegendeki kentleşmenin bazı zorluklarını çözmeye davet etmek. Sonuçta, VR deneyimi sayesinde, dünyadaki insanlar Mars’ta yaşamanın nasıl bir şey olduğunu deneyimleyebilecekler.

Mars’ta yaşamı hayal edebilmek için stratejik ortaklık

Yıl boyunca üç aşama halinde sürecek olan program, katılımcıların belirli bir konum için ulaşım ve altyapı konseptlerine odaklanacağı Mars Kentleşme Mücadelesi (the Home Planet’s Mars Urbanization Challenge) ile başlıyor. NASA, Gal dilinde Mars Vadisi anlamına gelen Mawrth Vallis‘i Mars’ta potansiyel bir iniş bölgesi olarak tespit etti. Konsept belirleme aşamasını takiben, 3D modelleme ve işleme adımı tamamlanacak ve sonuç olarak Mars’ta sanal gerçeklik deneyimi yaşanacak.

HP Mars Home Planet
HP Mars Home Planet

HP Mars Home Planet‘i hayata geçirmek için HP ve NVIDIA, Technicolor, Autodesk, Unreal Engine, Fusion, Launch Forth ve VIVE ile ortaklık kurdu. Projenin katılımcıları, Mars’taki binaların, şehirlerin, araçların ve altyapının 3D modellerini tasarlamak için Autodesk yazılımını kullanacaklar. Technicolor’ın yaratıcı ve teknik liderliği sayesinde, yaratıcılar Unreal Engine’i kullanarak Mars’ta bir milyon insanın yaşadığını gösteren bir sanal gerçeklik simülasyonu yaratacak. Çevre, NASA araştırmasına dayanan Fusion’ın “Mars 2030” oyunundaki Mars Vadisi arazisine kurulacak.

HP Mars Home Planet, tasarımcılar ve mühendislerden oluşan bir ürün geliştirme topluluğu olan Launch Forth tarafından üretilip yönetiliyor. Topluluktaki katılımcılar tasarım ve mühendislikle ilgili büyük ve küçük sorunlara çözümler üretmek için birlikte çalışıyorlar.

HP Mars Home Planet Danışma Kurulunda Immersive Media‘nın SVP’si ve Technicolor Experience Center‘ın başkanı olan Marcie Jastrow, Post Production for Twentieth Century Fox‘un başkanı Ted Gagliano, Paramount Pictures‘da fütürist olan Ted Schilowitz, RSA Films’teki VR’ın başındaki isim Jen Dennis ve Arizona Üniversitesi dekanı Joaquin Ruiz bulunuyor.

HP Mars Home Planet, markaların yenilikleri nasıl yeniden canlandırabileceklerine odaklanan HP’nin yeni duyurduğu VR stratejisinin bir parçası.

HP Mars Home Planet misyonuna katılmak ve Mars Kentleşme Mücadelesi‘nin ilk aşamasına başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.