İngiltere maçından dokuz ay sonra: İzlanda’da nüfus arttı!

İzlanda’da bu hafta yani İzlanda-İngiltere maçından dokuz ay sonra epidural doğum rekoru kırıldı! 


Bundan dokuz ay önceye dönebilseniz ne yapabileceğinizi düşündünüz mü? İzlandalı olsaydınız bu sorunun cevabı çok basitti!  İzlanda, yazın ilk kez katıldığı Avrupa Şampiyonası’nda herkesi şaşırtmayı başarmıştı. Disiplinli savunması, isabetli hücumcularıyla Portekiz ve Macaristan’la berabere kalmışlar; Avusturya’yı 2-1 mağlup ederek son 16’ya kalmıştı. Üstelik taraftarları da tribünlerde yaptıklarıyla taraflı tarafsız herkesin sempatisini kazanmıştı.

Bundan dokuz ay kadar önce Euro 2016’da İngiltere’yi 2-1 yenerek Avrupa Şampiyonası’nda tur atlıyordu. Bu aynı zamanda Roy Hodgson’ın görevinden ayrılması anlamına geliyordu ancak İzlandalılar için olayın anlamı biraz daha farklıydı. Mirror’da yer alan habere göre ülkenin önde gelen hastanelerinden birinde çalışan bir doktor, hafta sonu gerçekleşen epidural doğumlarda büyük bir artış olduğunu ve bunda dokuz ay önce yapılan kutlamaların etkisinin önemli rol oynadığını söyledi. İzlanda’da yayınlanan Visir dergisin aktardığına göreyse Reykjavik’te yer alan Landspitali Hastanesi’nin anesteziyoloji bölümünde çalışan Asgeir Peter de attığı tweet’te 2-1’lik İngiltere galibiyetine dikkat çekiyordu.

Buna benzer olaylara daha önce de şahit olmuştuk. 2006 Dünya Kupası’ndan sonra Almanya’da olduğu gibi… Organizasyon sırasında düzenlenen birçok kutlama dokuz ay sonra doğum oranını yükselişe geçirmişti. Barcelona’nın 2008-09 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde yarı finalde Andres Iniesta’nın Chelsea’ye attığı golden dokuz ay sonra Katalunya’daki doğum oranları %45 oranında artmıştı. Gerard Pique de birkaç hafta önce oynanan tarihi Paris Saint-Germain maçından sonra yaptığı açıklamada hastanelerin dokuz ay boyunca hemşireleri işe almasını çünkü dokuz ay sonra nüfus patlaması yaşanacağını söylemişti!

Futbol sadece futbol… Neyse o malum cümleyi tamamlamayacağız!