İskandinavya Turu, Part 2: Norveç!

Norveç, gittiğim en güzel ülkelerden biri. Şimdi de onun güzelliğini sizlerle paylaşacağım. Herkesin hayatı boyunca en az bir kez Norveç’e gitmesi gerektiğini düşünüyorum. İyi okumalar!

Tuba Erva Arıcı (19)
Öğrenci

Ben Norveç’in başkenti olan Oslo’ya gittim. Şehre girdiğimde şehrin gelecekten geldiğine kanaat getirmiştim. Öğrenciyken buraya gitmek ne kadar mantıklı tartışılabilinir çünkü çok çok pahalı. Örnek verecek olursam, Letonya’da bir cheeseburger 1 Avro iken Norveç’te yaklaşık 3-4 Avro. Türk lirasına çevirmek istemiyorum bile bu miktarı. Biz Letonya’dan uçmadan önce çantalarımızı pilav, makarna ve konserve yemekle doldurmuştuk. Bu yüzden yemek konusunda pek sıkıntı çekmedik. Görülecek ve yapılacak o kadar çok şey var ki çoğu Avrupa şehirlerinin tam tersine tek bir “old town”dan ibaret değil. Biz Oslo’da dört gece beş gün geçirdik ama o bile yeterli değildi. Kışın gittiğimiz ve ekonomik açıdan pek müsait olmadığımız için fiyort turu yapmadık, ama giderseniz mutlaka yapmalısınız.

Şehri keşfetmek için yürümek

Ulusal Opera Binası şehrin en güzel yapılarından biri diyebilirim. İçeriyi gezmek ücretli ama binanın üzerine çıkıp Oslo’nun güzelliğini görmek ücretsiz. Aker Brygge denilen bölge ise şehrin en popüler ve lüks bölgelerinden birisi. Tekne limanı olarak özet geçebilirim bölge hakkında. Hayatım boyunca gittiğim en güzel iki park bu şehirdeydi. Biri botanik bahçe diğeri ise Vigeland park. Biz kışın gittiğimiz için botanik bahçedeki çeşitli bitkileri pek göremedik ama buna rağmen çok güzeldi. Parkın içerisinde Vikinglerin önceden kullandıkları bitkilerin gösterildiği bir kısım da var. Vigeland park ise bambaşka bir dünya gibi.. Tüm park heykellerle dolu, parktan çıkmak istemiyor insan resmen. Vigeland’ın içerisinde bir de Frogner park var, parkception. Bu iki parkı ayrı ayrı ele almak imkansız ve ikisi de birbirinden güzel.

Oslo’da yapılabilecek en güzel şey plansızca gezmek bence. Delicesine yürümek ve şehri hissederek keşfetmek. Şehrin kendine özel bir havası var. Yürüdüğünüz her an bambaşka şeylerle karşılaşıyorsunuz. Kışını görmek isteyenler Ocak ayının sonunu tercih edebilirler, bence yaz aylarında şehir çok çok daha güzelleşiyordur.

 

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign Ağustos 2017 sayısında yayımlandı.