İçindeki Miyazaki’yi ortaya çıkarmak artık ücretsiz

Studio Ghibli filmlerinin büyüleyici görselliğine hayran olanlara güzel bir haberimiz var. Japon film stüdyosu tarafından kullanılan ve daha önce binlerce dolar karşılığı satın alınabilen Toonz animasyon yazılımı, yakın zamanda ücretsiz olarak indirilebilecek.

spirited_away

Studio Ghibli’nin ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak yaratılan Toonz Ghibli Edition yazılımı, 26 Mart 2016’da Tokyo’da gerçekleştirilecek AnimeJapan etkinliğinde açık kaynak olarak sunulacak.

Studio Ghibli daha çok geleneksel tarzda, elle çizilmiş animasyonları ile biliniyor olsa da zaman içinde, yüksek kaliteli animasyonların yaratılabilmesi için dijitale de ihtiyaç duyar hale gelmişti. Bunun üzerine 1995’te Princess Mononoke filminden başlayarak, elle çizimleri ve dijital çizimleri kusursuz bir şekilde bir araya getirmek üzere Toonz’u kullanmaya başlamıştı.

Bu yeni karar, Japon yayıncı Dwango’nun Toonz’u, İtalyan geliştirici Digital Video’dan satın almasının bir sonucu. Ücretsiz versiyonla birlikte, eğitim ve özelleştirme hizmetlerinin yanı sıra Toonz Premium da seçenekler dahilinde olmaya devam edecek.

my-neighbor-totoro

Studio Ghibli’nin Yönetici Görüntü Yönetmeni Atsushi Okui de konuyla ilgili olarak, Ghibli Edition’ın açık kaynak olarak sunulmasından mutluluk duyduklarını ve animasyon endüstrisinin içinde olan ya da olmaya birçok insanın kendi işlerinde bu yazılımdan yararlanabilmesini umduklarını dile getiriyor.

Bu haberin üzerine, Mononoke Hime‘nin destansı müziğini, yaratıcısı Joe Hisaishi‘den dinlemek gerek: