“İnsan Doğası” İstanbul Modern’de sergileniyor

İstanbul Modern, Beyoğlu’daki geçici mekânındaki ilk süreli sergisinde, Ferko’nun sponsorluğunda, heykel sanatçısı Anthony Cragg’i ağırlıyor. Sanatçının her dönemine ilişkin bir seçkiye yer veren “İnsan Doğası” adlı sergi, 23 Mayıs – 11 Kasım 2018 tarihleri arasında görülebilir

Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosluğu ve British Council katkılarıyla gerçekleşen “İnsan Doğası” başlıklı sergi için sanatçının da katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi.

Küratörlüğünü İstanbul Modern Genel Direktörü Levent Çalıkoğlu’nun üstlendiği “İnsan Doğası”nda, Cragg’in 1980’li yıllardan bu yana heykel sanatına dair sürdürdüğü denemeler, kapsamlı ve kronolojik bir bütünlükle bir araya getiriliyor.

Sergide, sanatçının erken dönem yapıtlarından duvar rölyefleri ve Cragg’in yıllardır çeşitli malzeme ve tekniklerle deneyimlediği “Erken Biçimler” ve “Akılcı Varlıklar” serilerinden örnekler sunuluyor. Ayrıca, malzemeye farklı bağlamlar kazandırdığı yapıtların yanı sıra, Cragg’in üretim sürecinin bir parçası olarak tanımladığı desenleri de yer alıyor.

Sergi kataloğu

Türkçe ve İngilizce hazırlanan katalogda, “İnsan Doğası” sergisindeki yapıtların görsellerine eşlik eden, Levent Çalıkoğlu’nun serginin kavramsal çerçevesini kaleme aldığı yazının yanı sıra, Anthony Cragg’in yazar Jon Wood ile gerçekleştirdiği söyleşi ile Paris’te (Sorbonne ve IESA) sanat felsefesi dalında öğretim üyesi, şair, sanatçı Demosthenes Davvetas’ın Cragg’in sanatsal pratiği üzerine kaleme aldığı metin de bulunuyor.

Çocuk ve gençlere yönelik atölyeler

İstanbul Modern Eğitim ve Sosyal Projeler bölümü tarafından sergiye paralel ve farklı yaş gruplarına özel olarak tasarlanan eğitim programlarında çocuk ve gençlere yönelik atölyeler de düzenleniyor. Sergi süresince paralel etkinlik ve sinema programları da sanatseverle buluşacak.

50’nin üzerinde yapıtın sergilendiği “İnsan Doğası” 23 Mayıs – 11 Kasım 2018 tarihleri arasında İstanbul Modern süreli sergiler salonunda görülebilir.