İstanbul’da Kasım…

i%cc%87stanbulda-kasim4

Sena Hayta (27)
Metin Yazarı, The Others

Geçtiğimiz ay Kürk Mantolu Madonna mevzusu gündemi bir hayli meşgul etmişti. “Yaptım, gittim, okudum” dediğimiz birçok etkinliği gerçekleştiremeyen üşengeç halkım, özellikle televizyon kutusundan yansıyan absürt anlara şahit olurken belki bir nebze olsun “gerçekten yapmaya” niyetlenmiştir. Olan olaylara inat, bu ay şehirde “yapmadım” dediğimiz hiçbir şey kalmasın. Hazır hava tatil yapmaya elverişli değilken, şehirde ne var ne yok hepsini değerlendirelim. Kültür mantarlarına dönüşmek ve hayatın anlamını ikiye katlamak için gözleri kulakları açıp üşüme hissini kısmanın vakti geldi. Bunun için gerekli ortam hazır; karanlık, nemli ve üstü bulutlarla kaplı. Botları çekelim, montları çıkaralım ve termometrelere inat akıl-fikir depolamaya bu mevsimde de devam edelim.

Sokaklara kulak kabart

Müzik, yazlık mekanların da kapanmasıyla; kaldırım aralarında filizlenen çimenler gibi şehir sokaklarından fışkırmaya başladı. Özenle seçilmiş performanslar, daha önce şehirde rastlamadığımız tınılar ve konseptler, sonbahar-kış geçişinde dans ettirerek havaya uyum sağlamamıza ön ayak oluyor. 2 Kasım’da İran asıllı, Hollanda çıkışlı müzisyen Sevdalize, kendine özgü ve gerçek üstü parçalarıyla Babylon Bomonti sahnesinde algılarımızı altüst etmeye geliyor. 11 Kasım’da sevgili Moderat bir kez daha İstanbul’da. Zorlu PSM’de bu ayın en çok konuşulanları arasında yer alan performans, kulaklarımıza çok iyi gelecek. Eylül ayının sonundan beri farklı etkinlikler ile “Gelecek gücünü geçmişten alıyor” diyen ve birçok sanat dalından önemli isimleri bir araya getiren Adidas Future House, Kasım ayının 12’sine kadar Karaköy’deki mabedinden canlı yayına devam ediyor. Heyecan yaratan diğer bir etkinlikler serisi ise 11-20 Kasım tarihleri arasında Red Bull Music Academy Radio’nun İstanbul ayağı oluyor. Şehrin farklı yerlerinde gerçekleştirilecek etkinliklerin yanı sıra Pera64’te kurulacak radyo, İstanbul ritimlerini dünyaya duyuracak. Radyo online olarak da takip edilebilecek.

i%cc%87stanbulda-kasim3

Son güne bırakma

Bu ay sanat damarlarımızı açmak için gereken stent taktırma işlemi 2 önemli etkinlik sayesinde gerçekleşiyor. Bu sene 3.’sü gerçekleşecek İstanbul Tasarım Bienali, 22 Ekim’de başladı ve 20 Kasım’a kadar devam edecek. “Biz İnsan Mıyız?: Türümüzün Tasarımı: 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” başlığı çerçevesinde ortaya çıkan birçok eser, bienalde katılımcılarla paylaşılıyor. Tasarımın son 2 yılı ve geleceği üzerine gitmektense geçmişten günümüze hayatımızın, kimyamızın ve düşüncelerimizin içine giren her türlü tasarımının evrilmesinin incelendiği İstanbul Tasarım Bienali’nde arkeoloji tabanlı bir sorgulama atmosferine girmeye hazır olun. İlk kullanılan aletlerden, günümüzdeki sayısız mekanizmaya nasıl bir yol kat ettiğimiz, “Biz İnsan Mıyız?” sorusu ile karşımızda. Diğer bir önemli etkinlik ise 3-6 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Contemporary İstanbul. Türkiye’den Amerika’ya uzanan galeri listesi ile 1000’den fazla sanat eserini görme fırsatı bulacağımız uluslararası çağdaş sanat fuarını görmek için 1 günden fazlasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Her iki etkinliğin de son güne bırakılmamasında fayda var. Kalabalık veya sergiyi bitirememe kaygısından tadınız kaçmasın.i%cc%87stanbulda-kasim2

Sahne onlarda

Ne kadar çok ağladık, belki de sahneyi kahkahalara bırakmak, biraz rahatlamak gerekiyor. Bu ay şehirdeki ilklerinizi yaşamaya ne dersiniz? Rolling Stones’un “Gelmiş Geçmiş En İyi Rock Müzikali” olarak seçtiği Hedwig ve Angry Inch’in Türkçe uyarlaması, Kazan Dairesi bünyesinde 1 Kasım’da Moda Sahnesi’nde. Glam Rock Müzikalı Hedwig Angry Inch, Alman trans şarkıcı Hedwig’in ve orkestrasının dünya turnesini sahneye taşıyor. Kasım ayında ilk defa gerçekleşecek İstanbul Komedi Festivali ise BKM tarafından düzenleniyor. Dünyadan ve Türkiye’den komedyenlerin katılımcıların kahkahalarından besleneceği bu festival, 16-20 Kasım’da şehrin farklı noktalarında gülme seviyesini artıracağa benziyor. Diğer bir etkinlik ise yıllardır beklediğimiz “bar filozofu”nu ayağımıza getiriyor. Daha önce de etkinlikler yapan Bar Psikoloğu serisinin yeni açılacak İstanbul etkinliklerini takip ederek, psikolog – hasta ilişkisini, sosyal içicilik ile bağdaştırdığınız enteresan bir psiko-gösteri izleyebilirsiniz.

Been there, done that

Şehrin altını üstüne getirmek, en ücra köşesinden en ortalık yerinin keyfini çıkarmak bizim elimizde. 13 Kasım’da gerçekleşecek 38. Vodafone İstanbul Maratonu ile İstanbul’a bir bakış atmak ve her şeye inat koşmak isteyen binlerce insan bir araya geliyor. Anadolu yakasında başlayacak parkur, Avrupa Yakası’nın güzelliklerinde yol alıyor. Etkinlik 42K, 15K, 10K koşuları ve Halk Koşusu olmak üzere profesyonel ve amatör herkese kucak açıyor. Şehrin en uzak köşelerinden biri olan Kilyos’ta ise hayat hala devam ediyor. Geçtiğimiz yaz birçok etkinlikle kendilerini takdim eden Ahali 279 ekibi, 12 Ekim’de Ray Rizzo ile Akustik Yemek Parti serisini başlatıyor. Etkinlikte, Türkiye’de yaşayan ünlü şef Ray Rizzo, yerel olarak yetiştirilen ürünlerle yaptığı lezzetleri güzel müzikle tamamlıyor. Mutlaka gidilmesi gereken diğer bir yer ise Bant Mag’in yeni mekanı Havuz. Sergiler, görsel ve işitsel performansların gerçekleşeceği bu alandaki etkinlikler için takipte kalıp ara ara da kapılarını çalmak gerek.

Her anı 4 mevsimi andıran, bir soğuk bir sıcak, bir hüzünlü bir neşeli olan, kaosun içinde çiçek açan bu şehri kaybettiğimiz yok. Eski punk, yeni popçuların ilgi çekmek için kullandığı yaralarımız hiç kapanmıyor. AKM’nin yıkılması, ideolojimizi yıkmıyor. Şehrin hiçbir bölgesi elden gitmiyor. Biz paylaşarak büyüdük, kendi payımızda umut yeşertmeye aklımız ve fikrimizle devam edeceğiz. Bunun için gülmek, yemek, içmek, koşmak, kurtları dökmek en iyi terapi! Hadi oturmayın piştov patladı!

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign Kasım 2016 sayısında yayınlandı.