Jeff Bezos ay kolonisi planlarını açıklıyor

NASA uzayın uzak mecralarını, SpaceX ise “gezegenden nasıl ucuza kaçarız”ı araştırırken Jeff Bezos ay kolonisi planlarını yoluna koyuyor.

Jeff Bezos kendi cebindeki parayla kurduğu ve finanse ettiği Blue Origin şirketi ile ayda koloni kurma planlarını açıkladı. Koloninin amacı yerleşimden çok endüstri üzerine olacak ve eğer başarılı bir şekilde uygulanabilirse Bezos aydaki endüstriyel kolonilerin dünya üzerindeki kaynakları korumaya yardım edeceğini düşünüyor.

Bezos, Los Angeles’ta gerçeklerştirilen Space Development Conference’ta gelecekten bekledikleri konusunda “Çok da uzak olmayan bir gelecekte-belki on belki yüz yıl içerisinde-şu anda dünya üzerinde yaptığımız şeyleri uzayda daha kolayca yapabilmeye başlayacağız, çünkü çok fazla enerjimiz olacak. Bu gezegenden ayrılmamız gerekecek. Ayrılacağız ve bu da gezegenin yararına olacak” diye bahsetti.

Açıklamasına dünyadan faydalanmaya tabii ki devam edeceğimizi, çünkü ayda bulamayacağımız kaynaklar ve mineraller olduğunu, belirtti. Ama ileride ayda üretim üsleri olacağının su götürmez bir gerçek olduğunun da altını çizdi.

Gün boyu panellere güç verecek güneş, karanlık köşelerde saklanan su kaynakları ve yapı için kullanılabilecek bir sürü regolit, Bezos’un dediği gibi “Sanki birisi burayı bizim için hazırlamış.”

Bezos, NASA ve Blue Origin arasında yapılacak bir ortaklık teklifini çoktan sunmuş. Ortaklığın amacı ise ay tabanlı üretim ve yerleşim olanaklarını test etmek ve bu tür tesislerin kurulmasında yardımcı olacak-5 ton yük taşıyabilen-bir uzay aracı inşa edebilmek.

Fakat, Bezos’un bahsettikleri şimdilik kurgusal ve Blue Origin’in ürettiği roketler ise sadece yörünge altında çalışıyorlar. Ancak Bezos ayı kolonileştirme çalışmalarına şimdiden başlamakta, açıkça, bir zarar görmüyor diyebiliriz.

Kaynak: TechCrunch