Johnson Tsang’in kille şekillendirdiği “Open Minds” çalışması

Suratların büküldüğü ve kafaların esneyip açıldığı sürrealist çalışmalarıyla hayal gücünün sınırlarını zorlayan heykeltıraş Johnson Tsang, kille şekillendirdiği “Open Minds” adlı çalışmayı yarattı. Johnson en son yaptığı heykellerde kullandığı el hareketleriyle ve büyüyen yapraklar ya da dalgalanan su gibi mecazi betimlemelerle açık fikirlilik duygusu uyandırmaya çalışıyor.

Sanatçı, Colossal’a verdiği söyleşide her zaman yaratıcı olduğundan ama fakir bir çocukluk ve kötü bir okul hayatından sonra ticarete atıldığını anlatıyor. Klima satan bir dükkanda asistanlık ve sokakta kızarmış patates satmak bu atılımlardan bir kaçı.

Tsang, kil modellemeyle ilk 1991’de polisliğinin on üçüncü yılında tanıştığını söylüyor. Heykeltıraş, ilk deneyimini Colossal’a şöyle paylaştı: “Kil bana çok arkadaş canlısı gözüktü, aklımdaki her sözü dinledi ve ondan ne beklediysem onu yaptı. Her dokunuş o kadar rahatlatıcıydı ki insan tenine değiyormuş gibi hissettim. Bana mutluluk ve huzur getirdi. O zamandan beri de kile aşığım.”

Şimdi 58 yaşında ve çok üretken bir sanatçı olan Tsang, her hafta bir heykel tamamladığını söylüyor. Yeni çalışmalarını ise web sitesinde  ve ayrıca Instagram ve Facebook hesaplarından takip edebilirsiniz.

 

Bundan önce de sanatçının “Lucid Dreams” adlı serisini sizlerle paylaşmıştık.