Kabul edelim, zordu…

Merhabalar sevgili cünyorlar!

Bir yılın daha sonuna geldik ve durup bu yılla ilgili neler oldu diye düşününce aklıma gelen özet cümle şu oluyor: “Kabul edelim, 2016 zor bir yıl oldu…”

seda-büktel-edito“Peki neden zordu? Hiç mi güzel bir şey olmadı?” diye düşününce de diyorum ki “Evet, aslında güzel şeyler de oldu.” Güzel insanlar tanıdım. Güzel yemekler yedim. Güzel kitaplar okuyup, filmler izledim, güzel müzikler dinledim. Ülkem üzerinde birbirinden güzel yerler gezdim. Çok güzel işler yaptık ama gelin görün ki kendi dünyalarımızdaki güzellikler yetmiyor.

Her sabah güneşe selam çakıp içime temiz hava çekerek evrene günaydın dedikten sonra, işe gelmek üzere düştüğüm yollarda, çeşitli sosyal medya hesaplarımdan okuduğum haberler, 2016 yılı içinde her geçen gün birbirinden daha enteresan bir hal aldı. Çok çok yuvarlak konuşmak gerekirse, insan ve hayvan haklarına saygı ya da doğanın korunması konularında sahip olduğumuz umudu kaybetmemiz adına, birtakım sapiens’ler yine ellerinden geleni yaptı.

İnsanlık olarak yine aşırı doz acıya maruz kaldık, aslında kendi kendimizi maruz bıraktık. Yetmedi, doğanın da ayarlarını bozmaya devam ettik.

Yeni bir yıla başlamak belki tüm saatleri sıfırlayıp her şeye yeni baştan başlamamızı ve bu sefer her şeyi daha düzgün yapmamızı sağlamayacak ama yine de bir şeylerin daha iyiye gideceğine dair küçük umut kırıntıları serpiyor yüreklerimize. Yeni başlangıçların en güzel yanı da bu; daha iyisi için umut besleyebilmek… 2017’de de umudunuz hiç sönmesin canım cünyorlar. Hep iyi çocuklar olup hep güzel işler yapalım beraber. 🙂

Şimdi sizi, sevgili Çağdaş Ural’ın çizimiyle, 2016 yılının öne çıkan karakterlerini kapağa taşıdığımız Aralık sayımızla başbaşa bırakalım. Donald Trump’tan Bob Dylan’a, Harley Quinn’den Jon Snow’a, Tarık Akan’dan David Bowie ve Alan Rickman’a kadar bu yılın en çok konuşulan isimleri 2017’yi karşılamak üzere partilerken siz de usul usul JR.’ınızı okumaya başlayabilirsiniz.

Herkese keyifli okumalar:)

Seda Büktel

JR. Yayın Yönetmeni

 

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign Aralık 2016 sayısında yayımlandı.