Kağıt uçağını katla, Avusturya’ya uç

Dünyanın en iyi pilotları bu sefer kağıt üzerinde kozlarını paylaşıyor.

Red Bull Paper Wings kağıt uçak yarışmasıyla en iyi ve en hızlı kağıt uçağı yapan maharetli eller, şampiyon olup Avusturya’daki dünya finaline uçma şansını yakalayacak .

Daha önce üç kez düzenlenen ve dünya çapında kağıt uçak pilotlarından büyük ilgi gören formatıyla yarışma tam gaz devam ediyor. Üniversiteliler en son, 26 Mart Günü Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Kapalı Spor Salonu’nda buluştu. Katılımcılar, en uzun mesafe, en uzun süre havada kalma ve akrobasi dallarında hünerlerini sergiledi. En uzun mesafede 27,33 metreyle, en uzun süre havada kalma kategorisinde 8,12 saniyeyle ve akrobasi dalında da 27 puan ile Gökhan emiroğlu ipi göğüsleyen isim oldu.

Türkiye elemeleri Uludağ Üniversitesi’yle birlikte Mart ayında toplam 12 üniversitede yapılıyor. “Dünyanın en iyi pilotu benim, ama kağıt üzerinde!” diyen yetenekli üniversitelilerin katılımına açık yarışmada yer almak için tek gereken bir parça kağıt ve hayal gücü.

Türkiye elemelerinde üç kategorinin galipleri dünya şampiyonluğu için Avusturya’nın Salzburg şehrine uçacak. 8-9 Mayıs 2015’te, Flying Bulls akrobatik uçuş takımına da ev sahipliği yapan Hangar-7’de gerçekleşecek dünya finaline gitmeye hak kazanacaklar.

2012’de düzenlenen en son yarışmada 83 ülkeden 37 bini aşkın pilot yaratıcılık, hayal gücü, katlama kabiliyeti ve havacılık bilgilerini konuşturdu. En iyi akrobasi uçuşu, en uzun havada kalma süresi ve katedilen en fazla mesafe kategorilerinde şampiyonluk için mücadele ettiler. Türk pilotlar da şampiyonada başarılarıyla dikkat çekmişlerdi. Red Bull Paper Wings’in şu anki rekorları da kırılmayı bekliyor. En uzun uçuş olan 69 metreyi ve en uzun havada kalma süresi olan 29 saniyeyi kırmak isteyen tüm kağıt uçak pilotlarını yarışmaya davet ediyor.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

DSC_0016 (2)

 

DSC_0047 (2)

 

DSC_0182

 

DSC_0219

 

DSC_0273