Keşke Ben Yapsaydım: Binnaz Çiftci

JR. Mart sayısının Keşke Ben Yapsaydım diyen konuğu Markam Medya‘nın art direktörü Binnaz Çiftci (24) oldu.

Uzun süredir reklam camiasında olmanın bana vermiş olduğu yetkiye dayanarak, “Keşke ben yapsaydım” dediğim birden fazla yaratıcı reklam var. Çok değerli abilerimin, ablalarımın yaptığı bu güzel fikirleri izlerken, epey zevk alarak kendimi daha ileriye götürmeyi hedefliyorum.

Kenzo’nun, Spike Jonze tarafından yönetilen bu reklam filmine, aslında genel algıya tepki olarak ortaya koyulmuş bir istisna diyebilirim. Alımlı ve güzel bir kadın, feminen bir tavır takınması yerine içinden geldiği gibi, delice grotesk tarzda dans ederek kendi benliğini ortaya koyuyor. Estetik algıdan daha ziyade kişinin benliğini önemseyen bu reklam; içinden geldiği gibi davranmayı, anı yaşamayı ve keyif almayı öne sürüyor. Benim için bu reklam filminin önemi tam olarak bu.

Aynı zamanda, mekanın renk tonlarına zıt, oyuncuya parlak bir yeşil renk giydirilerek konstrast renk uyumunu da yakalıyorlar. Filmde kullanılan efektler, müzik ve koreografi de işin cabası. Bence işin sanat yönetimi tarafı da oldukça başarılı.

Bu harika film detaylı olarak bakıldığında bir sosyal sorumluluk mesajı da veriyor aslında. Bence her anlamda takdiri hak eden bir iş. O yüzden keşke ben de bu işin bir parçası olsaydım.

Künye
Marka: Kenzo
Yönetmen: Spike Jonze
Kampanya: Kenzo World – The New Fragrance
Yayın: Ağustos 2016

Bu yazı ilk olarak JR. By Campaign Mart 2018 sayısında yayımlandı.