Keşke Ben Yapsaydım: Burak Kaçi

JR Haziran sayısının Keşke Ben Yapsaydım diyen konuğu Y&R İstanbul Stratejik Planlamacısı Burak Kaçi (27) oldu.

Stereotiplerden her zaman nefret etmişimdir. Düşünsenize aileniz daha siz küçük bir fetüsken cinsiyetinizi öğrendikleri anda odanızı maviler ya da pembeler diyarına çevirmeye başlıyor. Sonra da sizin için çoktan karar verilmiş bir dünyaya doğuyorsunuz. Hangi oyuncaklarla oynayacağınız, hangi renkleri giyeceğiniz, neye nasıl tepki vereceğiniz, her şey belli… Büyüdükçe size yeni roller yüklenmeye devam ediyor. Sonra da kodlandığınız bu stereotip ve gerçekten dönüşmek istediğiniz kişi arasında bocalıyor, arada kalıyorsunuz.

Stereotiplerden her zaman nefret etmişimdir. Stereotipleri köpürten markalar için hislerim daha karışık… Bu markalardan biri de AXE’tı (Yeni konumlandırmaları sayesinde geçmiş zaman kullanabiliyorum neyse ki). AXE bu zamana kadar hep “gerçek erkek”lerin karşı cinsi nasıl etkileyeceği üzerine konuşuyor, maskülen stereotipleri köpürtüyordu. Alışılmış bir AXE reklamında AXE erkeği sahneye girer, ürünü kullanır, kızlar deliye döner… Maskülenlik paçalardan akıyordur. Ya da başka bir AXE erkeği çikolatalı AXE’ı sıkar (çikolatalı deodorant gerçeğinden hiç bahsetmiyorum), çikolataya dönüşür, kızlar çıldırır, bir ısırık için birbirlerini ezerler… Testesteron yine havalarda dans ediyordur.

Neyse ki AXE, 2016’da bu gidişe bir dur demeye karar verdi ve “Find Your Magic” kampanyasını hayata geçirdi. Axe ve Unilever Erkek Kişisel Bakım Direktörü Matthew McCarthy “Günümüzde erkeklik sarsıcı değişikliklerden geçiyor. Erkekler, her zamankinden daha güçlü bir şekilde, kemikleşmiş eril stereotipleri reddediyorlar” diyor. 72andSunny’nin yaptığı “Find Your Magic” filminde farklı alt kültürleri temsil eden, hiç bir kalıba girmeyen erkekler görüyoruz. 60 saniyelik bu film, AXE erkeğinin özgürlük manifestosu haline geliyor.

AXE’ın senelerdir benimsediği “erkek budur” tutumundan, “erkek nedir” tutumuna geçmesi sürecinde keşke ben de olsaydım, hatta keşke ben yapsaydım diyorum (bir yandan ben yapmasam da yapan birileri olduğu için mutlu oluyorum).

Künye:

Marka Axe

Reklam Ajansı 72andSunny, Amsterdam

Kampanya Find Your Magic

Yayın Ocak 2016

Bu yazı ilk olarak JR by Campaign Haziran 2017 sayısında yayımlanmıştır.