Keşke Ben Yapsaydım: Ceren İçdem

Bu ay Keşke Ben Yapsaydım diyerek kendisinde ayrı bir yeri olan reklam filmini anlatan isim YouthWorks’de art direktör olan Ceren İçdem (25) oldu.

Bir görsel iletişim tasarımcısı olarak ağzım açık izlediğim ve imrendiğim pek çok iş var. Farklı disiplinlerden fark yaratmış işlerle kendi yaratıcı yönümü beslemeye gayret ediyorum.

Vogue’un YouTube kanalında yayınlanan “Elle Fanning’s Fan Fantasy” isimli bir buçuk dakikalık video da tam olarak böyle işlerden biri benim için. Kendine has mizahıyla “art direction”ı çok başarılı bir şekilde birleştirmeyi başaran bu iş, ilk saniyelerinden itibaren izleyiciyi yakalamayı başarıyor.

Basit kelime oyunlarını ucuzlaştırmadan çok tadında bir tavırla yansıtmayı başarmışlar.

Tabii beni daha çok etkileyen kısım; renkler, tipografi, desenler ve kamera açıları oldu. Bütün bu öğeler ve fikir son derece destekleyici ve etkili şekilde kullanılmış. İşin yazar ve art tarafının müthiş bir uyum içinde olduğu gözüme sokuluyor adeta. “Art direction ile nasıl şahsına münhasır mizah yapılır?” sorusu üzerine aklıma ilk gelecek işlerden biri.

Aslında bütün fikir; yetenekli, genç oyuncu Elle Fanning’in soyadından ileri geliyor. Bu absürt durumu; gerek desenler, gerek müzik, gerek tipografiyle izlemesi çok keyifli bir işe dönüştürmeyi başarmışlar.

Aklıma geldikçe izlediğim bu naif işin bir parçası olmayı çok isterdim. Hadi hep beraber: Keşke ben yapsaydım!

Künye:

Marka:  Vogue
Kampanya: Elle Fanning’s Fan Fantasy
Yayın: 2017

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign Kasım 2017 sayısında yayımlanmıştır.