Keşke Ben Yapsaydım: Deniz Arslantin

Şubat sayımızın “Keşke Ben Yapsaydım” konuğu The Band Creative Jr. Reklam Yazarı Deniz Arslantin oldu.

Bana göre reklam, sanattan farklı olarak hızlı tüketilen ve çabuk unutulan işlerden oluşuyor. Kısa vadede yayınlanıp, yenisi geldiğinde eskisini hatırlayan da açıkçası pek olmuyor. Hepimizin hayat boyu unutmayacağı işler elbette ki vardır. Ancak bu işlerin sayısı tarihte yapılmış reklam sayısı içerisinde çok küçük bir azınlıktan oluşuyor. Bu nedenle keşke ben yapsaydım dediğim işler de genel olarak güncel reklamlar arasından çıkıyor. Birçok kişi birkaç ayda bir “Ah be nasıl aklıma gelmedi” diyebiliyoruz.

Binek araç reklamlarında kimi zaman yüksek teknoloji, kimi zaman konfor vadediliyor. Otomobilin kuralları bozan bir imajının olmasının da vurgulanan bir başka özellik olduğu aşikar… Hem kurallara karşı, hem de idealist gençlerin karakterine uygun olma özelliğiyle ön plana çıkan yeni Renault Megane stratejisini sanki bir ucundan reklam dünyasında devrim yaratan bir klasiğe dayandırmış. Yeni nesil “think small’’… Ancak bu kez biraz daha farklı bir bakış açısı var.

Bildiğimiz üzere 60’larda DDB, Beetle’ı gençlerin Amerikan rüyası yaşayamaması gerçeğinin farkındalığıyla; onları daha küçük şeylerle mutlu edecek karakteristik bir otomobil olarak sunmuştu. Ancak şimdi devir değişti. Yeni nesil kendine daha fazla güveniyor ve başarıya ulaşacağına daha çok inanıyor. Ayrıca lüks ve ihtişamı da başarının bir göstergesi olarak görmüyor. Renault, işte tam bu noktada başarı peşindeki yeni nesli yakalıyor. Kullanıcı ciddi kıyafetleri, özel şoförü ve pahalı yiyecekleri bir kenara bırakıyor. Farklılaşan ve kendi yolunu çizen kişilerin dikkatini çekiyor. Otomobil de finalde kendisini başarılı olunduğunda ihtiyaç duyulan bir ürün olarak sunuyor. Teknik özellik sunmadan, kendine inananların otomobili imajını çiziyor.

Künye
Marka: Renault
Kampanya: Believe In Yourself
Yayın: Kasım 2016

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign Şubat 2017 sayısında yayımlandı.