Keşke Ben Yapsaydım: Furkan Malkoç

Bu ay Keşke Ben Yapsaydım diyerek kendisinde ayrı bir yeri olan reklam filmini anlatan isim Trompet’te Reklam Yazarı Furkan Malkoç (26) oldu.

Bir insan sanatçı, aydın veya kitlelerin önemsediği bir bireye dönüştükten sonra bazı sorumluluklar almak zorunda kalıyor. Aynı şekilde bir logo da büyük bir markaya dönüştükten sonra artık sadece bir “logo” kalmıyor. Duygulara açık, eleştirilebilen ve taşın altına elini sokabilecek cesarete sahip bir yapıya dönüşüyor. Reklamcılığın en güzel yanı belki de bu: Tüm bu sorumlulukları yüklenebilmek, insanların inandığı, güvendiği bir meta adına samimi şeyler söyleyebilmek, en azından deneyebilmek…

Bu köşe için seçtiğim işin daha önce bu dergide ve birçok yerde bahsi geçmiş olabilir. Ancak son zamanlarda ülkemizde yaşadığımız “sporda şiddet” olayları, bende böyle bir işi tekrardan gündeme getirme isteğine yol açtı. Seçtiğim kampanyanın en özel tarafı; renge, formaya, logoya aşık ve takımını holiganlık derecesinde seven taraftarların tutkusunu, büyük bir faydaya dönüştürebilmesi. Evet, Sport Club Recife’nin “Immortal Fans” kampanyasından bahsediyorum.

Brezilya gibi gelişmekte olan ülkeleri, gelişimin getirdiği sosyal erozyonlarla başa çıkmak zorunda olması açısından ülkemize benzetiyorum. Bazı konularda toplumsal bilinç yaratmak için öylece durmak yetmiyor, birilerinin bir şeyler yapması gerekiyor. Yanlış hatırlamıyorsam, 2013 yılında Brezilyalı ailelerin %42’si beyin ölümü gerçekleşmiş yakınlarının organlarını bağışlamayı reddediyordu. Bunun üzerine, Ogilvy Brezilya, insanları organ bağışına ikna etmek için görevlendiriliyor. Bu harika kampanyayla ateşli holiganlar, hayat kurtaran insanlara dönüşüyor.

Ülkemizde de spor tutkusunun kötü yönlere kanalize olduğunu yakından takip eden biri olarak bu tutkuyu neden iyi bir şeyler için kullanamadığımızı sorguluyorum ve “Keşke Ben Yapsaydım” diyorum.

Künye

Marka: Sport Club Recife
Ajans: Ogilvy Brezilya
Kampanya: Immortal Fans
Yayın: Mayıs 2013

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign’in 38. sayısında yayımlandı.