Keşke Ben Yapsaydım: Mustafa Şahin

Ekim sayımızın “Keşke Ben Yapsaydım” konuğu Güzel Sanatlar‘ın Jr. Reklam Yazarı Mustafa Şahin oldu.


 

keske-ben“Keşke ben de o çocuklardan biri olabilseydim…” dediğim günün üzerinden 4 yıl geçti ve Rio Olimpiyatları’nı geride bıraktığımız şu günlerde yine aynı duyguyu yoğun olarak hissettim; yine aynı şeyi istedim. Her izlediğimde çocukluğumdan beri içimde taşıdığım o ukdeyi tekrar kaşıyan, kaşıdıkça kanatan film: P&G’nin 2012 Londra Olimpiyatları için yaptığı, “Olimpiyat Anneleri” reklam filmi.

Filmdeki “ana” kahramanlar anneler olsa da, yıkılan hayallerimin müsebbibi; derslerime yeterli ilgiyi göstermeyeceğimi düşünen babamdı. Tabii reklam filmi “Olimpiyat Babaları” olmadığı için içimi bu filminde dökeceğim.

Sporcu olma hayalleri, ailesinin “sigortalı bir işe gir” baskısıyla yıkılan binlerce insanın yüreğine dokunan, spordaki başarısızlığımızın temelinde yatan en önemli ayrıntıyı anlatan, aslında herhangi bir alanda başarıya giden yoldaki en büyük etkinin anne desteği olduğunu vurgulayan gerçek bir film.

İşlenen anlamlı konu, Alejandro Gonzalez Inarritu’nun yönetmenliği ve Ludovico Einaudi’nin ezgileriyle harmanlanınca da, hem başaranları, hem de hayal kırıklığına uğrayanları derinlemesine etkileyen, bir şeyler hissetmeden kaçmanın çok zor olduğu, kısa film tadında harika bir iş çıkmış.

Ben de bu reklam filmini, yıkılan hayallerini hatırlayanların olduğu taraftan değil; ailesinin desteğiyle hayallerine kavuşanların olduğu taraftan izlemeyi çok isterdim. Ama ne yazık ki; boğazımdaki düğümle, çoğunluğun olduğu taraftan izledim…

Hayalleri, “sigortalı” bir iş uğruna yok olan nice yetenek şu an istemediği bir işte çalışarak “sigortalı” ama mutsuz bir şekilde hayatına devam ediyor. Ülke olarak bu alanlarda yaşadığımız her başarısızlıktan sonra da “keşke” diyoruz. Ben de, uzmanlık alanımı bırakıp reklamcı olma hayallerimin peşinden gitmeye karar verdiğimden beri, artık bu filmi her izlediğimde hem, “keşke ben de o çocuklardan biri olsaydım…” diyorum, hem de “keşke ben yapsaydım…” diyorum.  Keşke ben yapsaydım… Belki o zaman, bir çocuğun bile hayaline kavuşmasını sağlayacak etkiyi yaratabilmiş olmanın huzuru; çocukluğumdan beri içimde duran o düğümü biraz olsun çözebilirdi.

Sporcu olma hayalleri yok olsa da, hâlâ başka hayallerinin peşinden giden bir reklamcı adayından; hayallerinin peşini bırakmayan diğer reklamcılara…

Künye
Marka: P&G
Ajans: Wieden+Kennedy
Kampanya: Best Job
Yayın Dönemi: Nisan 2012

 

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign Ekim 2016 sayısında yayımlandı.