Keşke Ben Yapsaydım: Okan Saykun

Bu ay Keşke Ben Yapsaydım diyerek kendisinde ayrı bir yeri olan reklam filmini anlatan isim Muse’dan Okan Saykun (28) oldu.

“Keşke ben yapsaydım” dediğim ve imrenerek baktığım çalışma: HOPE SOAP!

Sanırım bir reklamcı için en kıymetli olan şey yaptığın bir proje ile insanların dünyasını değiştirmektir. Özellikle Cannes’da ödül alan işlere baktığımızda da büyük çoğunluğu sosyal sorumluluk kategorisinde insanların hayatına dokunan işlerdir.

Çocukların temizlik alışkanlığını değiştirmek için masum bir iç görüden yola çıkarak yaratıcı bir kampanyaya dönüşen hikaye beni çok etkiledi. Umut Sabunları’nın içinde küçük oyuncaklar bulunuyor. Çocuklar ellerini yıkadıkça sabun eriyor ve içindeki oyuncağa sahip olmak isteyen çocuklar ellerini sık sık yıkamak zorunda kalıyor. Sabun bittiğinde ise geriye yepyeni güzel kokan bir oyuncak kalıyor. Proje kapsamına baktığımızda aslında çocuklar temizlik alışkanlığı elde etmiş oluyor.

Proje sonucunda, Afrika’daki çocukların el yıkama alışkanlığının değiştiği görülmüş. Bulaşıcı hastalıklarda %70, solunum yolu enfeksiyonlarında %75 oranında azalma görüldüğü rapor edilmiş.

Künye:

Marka: Safety Lab
Ajans: Y&R Johannesburg
Kampanya: Hope Soap
Yayın: Mayıs 2013

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign Şubat 2018 sayısında yayımlanmıştır.