Keşke Ben Yapsaydım: Selin Topçu

Bu ay Keşke Ben Yapsaydım diyerek kendisinde ayrı bir yeri olan reklam filmini anlatan isim Alametifarika’da art direktörlük yapan Selin Topçu (23) oldu.

Özgün, farkını ortaya koyan ve düşündüren işlere hayran olmamak elde değil. Bütün bu unsurları barındıran ve müzikle koreografinin başrolde olduğu Apple’ın yakın zamanda HomePod için yaptığı film, bu köşeye taşımam gereken bir işti. Pek çok reklam filminde gördüğümüz ve görebileceğimiz dans & müzik ikilisi bu filmle klişe olanı bir kenara itiyor. Mesaj çok net, hissettirdikleri bir o kadar fazla. Sanat yönetimine çoğu reklamcının vay be diyebileceği bir film.

Welcome Home” reklamı Spike Jonze yönetmenliğinde, FKA twigs’in özgür dansı ve Anderson  .Paak’ın ‘Til It’s Over’ şarkısının birleşmesiyle ortaya çıkan çok iyi bir iş. Spike Jonze’un kendini fark ettiren başarılı ve etkileyici dünyası bu filmde de kendini gösteriyor. HomePod’un yarattığı o limitsiz ve özgür alanı dört dakika boyunca FKA twigs’le yaşıyoruz. Müzik; ışığa, renklere ve tam anlamıyla harekete hareket katıyor. Dans ve müziğin duygularla senkronunu reklamın her anında hissediyorsun. Küçücük apartmandan büyülü bir boyuta geçiş, yarattığı rengarenk tünelde “hayalindeki sen”e kavuşma fikri, metaforlarla bezeli herkesin kendinden bir parça bulabileceği bir yola dönüşüyor. Bu da beni en çok etkileyen noktası oldu diyebilirim. Görsel dünyasındaki uyum, prodüksiyonundaki ince detaylar bu filmi diğerlerinden apayrı bir yere koyuyor. Duvarların özgürce yerinden oynadığı, renklerin çoğaldıkça çoğaldığı her an “Keşke Ben Yapsaydım” dedirtti.

 

Künye

Reklamveren: Apple
Yönetmen: Spike Jonze
Kampanya: “Welcome Home” – Apple HomePod
Yayın: Mart 2018

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign’in 39. sayısında yayımlandı.