Keşke Ben Yapsaydım: Şener Soysal

JR. Temmuz sayısının Keşke Ben Yapsaydım diyen konuğu görsel iletişim tasarımcısı Şener Soysal (29) oldu.

Bu metni yazacağım kesinleştiğinde aklıma ilk gelen ve anlatmam gerektiğini düşündüğüm çalışma Malezya’da açılan Ikea mağazası için yapılan “Get Cheras to Ikea Cheras” adlı reklam filmi oldu. Sadelik, pastel renkler, kelime oyunları, analog üretimler…

Reklam filminde Ikea’nın bilinen pek çok ürünü pastel renkler önünde şarkının ritmine göre hareket ettirilmiş. Her ürün bir kukla gösterisinde gibi eğlenceli karakterlere bürünmüş. Üzerine bu inanılmaz dinamik şarkının sözlerinde İsveççe ürün isimleri için İngilizce kelime oyunları da gelince tadından yenmez bir uyum ve eğlenceye dönüşmüş.

Filmi hazırlayan ajansın kreatif direktörleri de bir röportajda “Akılda kalan melodi, komik kelime oyunu, twerk yapan bir panda. Bence insanların yeni IKEA Cheras’tan haberdar olmasını sağlamak için kitabın tüm numaralarını kullandık” diye anlatıyor çalışmalarını. Gerçekten bu kadar ürünü yeni bir coğrafyaya anlatmak ve açılışa davet etmek için oldukça başarılı bir reklam.

Yakın zamanda Pegasus’un en az bu film kadar pastel ve sempatik “Sen Yeter ki Uçmak İste” reklam filmi yayınlandı. Onun için de “Keşke Ben Yapsaydım” demekle birlikte yine de Ikea filmi bir noktada öne geçiyor. O da Ikea reklamında ürünleri hareket ettiren gölge karakterler. Her şeyin görsel efektlerle rahat rahat yapılabildiği günümüzde, bu -neredeyse- gizli insanları ve ipleri görmek beni oyunun içine daha fazla dahil ediyor. Orada insanların yarattığı animasyon, durumu daha sahici ve ürünleri daha gerçekçi kılıyor.

Künye:

Marka: Ikea Malezya
Reklam Ajansı: BBH Asya-Pasifik
Kampanya: Get Cheras to Ikea Cheras
Yayın: Ekim 2015

Bu yazı ilk olarak JR. by Campaign Temmuz 2017 sayısında yayımlanmıştır.