Leningrad’ın günlük yaşamına açılan saklı bir kapı

Rus sanatçı ve tiyatro eleştirmeni Masha Ivashintsova’nın 30,000 negatifi ortaya çıktı. Fotoğraflar Ivashintsova’nın hayatına derinden bir bakış açısı sağlarken aynı zamanda Leningrad’ın günlük yaşamına daha yakından bakmamızı sağlayan bir mercek görevi de görüyorlar. Kızı, Asya Ivashintsova-Melkumyan, annesinin gizli fotoğrafçılık kariyerinden kalan negatifleri ölümünden yıllar sonra keşfetmiş .

Ivashintsova, şehrin yeraltı edebiyatı ve fotoğrafçılık hareketleriyle yakından ilgili olmasına rağmen ne çektiklerini ne de yazdıklarını kimseyle paylaşmadı. Kızı, annesinin bu saklı sanatçı kimliğine bir anlam getirebilmek için günlüğünden bulduğu bir sözü paylaştı “Ben anısız sevdim: var olmayan bir kitabın özdeyişi gibi değil mi? Kendim için asla bir anım olmadı, sadece başkaları için.”

Asya “Annemi bir deha olarak görüyorum ama o kendisini hiç öyle görmedi ve başkalarının da kendisini öyle görmesine asla izin vermedi” diye bahsetmeye devam etti annesinden.

Bazıları Ivashintsova’dan Rus Vivian Maier diye bahsediyor. Amerikalı bir fotoğrafçı ve bakıcı olan Vivian’ın, 2009’da vefat ettikten sonra geniş bir fotoğraf koleksiyonu olduğu ortaya çıktı. Şimdiyse Ivashintsova’nın yakın arkadaşları onun çalışmalarının hepsini taramaya çalışıyorlar. Ortaya çıkan fotoğrafları bu web sitesinde ve Ivashintsova’nın çalışmalarına adanan Instagram hesabında bulabilirsiniz.

Kaynak: Colossal