Loop, şehir merkezi ve havalimanı bağlantısını 12 dakikaya düşürecek

Elon Musk’ın The Boring Company ile açtığı tünellerin yapımı ve alt yapı çalışmaları devam ediyor. Şikago şehrine yapılacak olan Loop, şehir merkezi ve havalimanı bağlantısını 12 dakikaya düşürecek.

Şehirlerin toplu taşıma ve araç trafiği problemleri çözmek üzerine kurulan Loop, genişlemeye devam ediyor. Loop’un şimdiki durağı ise Şikago. Chicago Infrastructure Trust(CIT), şehir merkezi ve havalimanı arasında bir bağlantı noktası oluşturması için The Boring Company’nin taslağını seçti.

Bağlantının ismi Chicago Exspress Loop olacak, havalimanı ve şehir merkezi arasında yer altından yüksek hızda ulaşım sağlayacak. Yolculuğun sadece 12 dakika içerisinde tamamlanabilmesi öngörülüyor.

Bu ulaşım hızı şu anda Şikago’da var olan diğer yollardan kat ve kat daha hızlı. Loop’un diğer varyasyonlarında olduğu gibi Chicago Express Loop’ta da yolcular insansız kapsüllere binip kızaklar yoluyla 200 kilometreyi geçen hızlarla gidecekleri yere ulaşacaklar.

Bağlantının haftanın her günü, günün 20 saati açık olması bekleniyor. Kapsüller ise her 30 saniyede bir istasyonlardan ayrılacaklar. Kapsüller 16 yolcu kapasitesine sahip olacak veya yolcular tek kişilik bisikletvari bir araca da binebilecekler. Kapsüller oturaklara ve bagaj bölmelerine sahip olacaklar. Ayriyeten her kapsül içerisinde Wi-Fi bağlantısı da sunulacak.

Proje tamamıyla The Boring Company tarafından finanse edilecek.

Kaynak: Dezeen