Manga tutkunları Caddebostan’da buluşuyor

ABD’de 47 yıldır yapılan kült çizgi roman fuarı “Comic Con’’, Türkiye’ye taşınıyor. “COMİKON-Istanbul /Manga Fest” adını taşıyan etkinlik, Kadıköy’de yapılacak.

Japon Sanat Merkezi tarafından 7-8 Ekim tarihlerinde Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan etkinlik, Türkiye’de gerçekleşen ilk Comic Con olacak. Bu etkinlik, 1970’ten beri San Diego’da düzenlenen bir çizgi roman fuarı.

COMİKON-Istanbul, Kadıköy Belediyesi desteği ve Kyoto International Manga Museum, Japonya’nın en önemli dergilerinden Monthly COMIC-BEAM ve Fransız Kültür Merkezi iş birliği ile organize edilen festivalde comic, manga ve çizgi roman başta olmak üzere anime, çizgi film, karakter tasarımı, cosplay konularıyla ilgilenen tüm taraflar bir araya gelecek. Manga-anime üretimi, senaryo yazımı, çizgi roman yayıncılığı, karakter-mekan tasarımı gibi konferanslar, gün boyu kısa anime gösterimleri, ünlü çizerlerle söyleşiler, profesyonellere yönelik cosplay ve manga atölyeleri düzenlenecek, genç çizerleri teşvik etmek amacıyla çizer stantları açılacak.

Festivalde ayrıca “Golden Tamago Genç Çizer Ödülleri”, “Anisong Grand Prix” yarışmaları yapılacak ve “CosPOWER – CosPlay Defilesi” düzenlenecek. Maskotu “Kitsune” (Tilki) olarak belirlenen festivalde, toplamda 40 kısa anime gösterimi, 16 söyleşi, 49 program ve 19 atölye çalışması yapılacak.

Sergi, yarışma, anime, defile…

Etkinlik kapsamında; Uluslararası Manga Müzesi tarafından “Modern Manga Tarihi” başlıklı bir sergi açılacak. Sergide ayrıca, özel hazırlanmış Süper Kahramanlar, One Piece, Naruto ve CosPlay Devriâlem Kostümleri gibi sergiler de olacak.

Comic/manga/çizgi roman kariyeri hedefleyen gençlere çalışmalarını sergilemeleri, birbirleriyle ve yayıncılarla paylaşabilmelerini sağlamak amacıyla Çizer/Dojinshi masaları hazırlanacak. Ayrıca, başkanlığını alternatif tarzda eserler veren manga sanatçısı Kaneko Atsushi’nin yapacağı “GOLDEN TAMAGO Genç Çizer Yarışması” düzenlenecek.

Sesine güvenen anime meraklıları Anisong Grand Prix adlı yarışmaya katılabilecekler. İlk üçe girenler, orijinal Japonya edisyonu anime soundtrack CD’lerinden oluşan ödülleri kazanacak.

Ayrıca CosPower Cosplay Defilesi sahne şovu olacak. Bu etkinlikte Star Wars Hayran grubu Force Academy de şovunu sergileyecek.

Japonya’da yükselmekte olan girl-band’ler arasında elektronik müzik tınıları ile öne çıkan Electric Ribbon (e-ribon) grubu festival için Kadıköy’e gelecek. 6 kişiden oluşan ve son günlerde iyi bir çıkış yakalayan grup Japonya’da çok sayıda konser veriyor.

Festivale yerli ve yabancı toplamda 17 konuşmacı katılacak.