Mars yüzeyinde detaylı bir yolculuğa ne dersiniz?

Eğer günün birinde bir uzay aracına binip Mars’ın çevresinde turlama ve Kızıl Gezegeni inceleme şansı bulursanız eminiz ki çok heyecanlanırsınız. Ancak sizi hayal kırıklığına uğratacak bir görüntüyle karşılaşmanız da oldukça mümkün zira bu gezegenin etrafındaki tozlu atmosfer görüşünüzü oldukça engelleyecektir.

Ama durun hemen üzülmeyin. Mars'a gidemezseniz de, hatta elinizin altında 3D bir gözlük olmasa da size 3 boyutlu görsellik hissini yaşatabilecek, uzun bir pazartesinin ardından ruhunuza iyi gelecek bir Mars videosu da işinizi görecektir diye düşünüyoruz.

Geçtiğimiz 12 yıl boyunca güçlü HiRISE kameranın Mars yüzeyinde yakaladığı birbirinden etkileyici 50.000 fotoğrafın bir araya gelmesiyle oluşan ve gezeni detaylı bir  şekilde gözler önüne seren çalışma, daha önce yalnızca 3D gözlükler yoluyla izlenebiliyordu ancak Jan Frodjman HiRISE’ın fotoğraflarını dinamik, üç boyutlu görsellere çevirdi ve 3D gözlük gerekliliğini de ortadan kaldırdı.

Frodjman’a göre bu geçiş efektlerini yaratmak bir puzzle’ı tamamlamak gibiydi. HiRISE’ın gri tonlarda çektiği fotoğrafları renklendirerek işe başlayan Frodjman, sonrasında kraterler, kanyonlar, dağlar gibi farklı özelliklere sahip şekilleri adlandırdı ve görüntü eşleştirmelerini yaptı. Panoramik bir 3D efekt yaratmak içinse görselleri bir referans noktasına göre bir araya getirdi ve bir video karesine dönüştürdü.

Farklı coğrafi şekillerin birden fazla referans noktasına ihtiyaç duyması dolayısıyla bu sürecin oldukça yavaş işlediğini belirten Fordjman tüm süreç boyunca 33.000 farklı referans noktası belirledi. Tüm videonun tamamlanması ise 3 ay sürdü.

İşte detaylarıyla sizi büyülemek için bekleyen o video: