NASA’nın ünsüz kadın kahramanları LEGO’da

Amerikan uzay programı NASA’ya kadınların yaptığı büyük katkılar büyük olsa da çoğu zaman hak ettiklerini bulamıyorlar. Hatta çoğunun ismi dahi bilinmiyor. Fakat bu kez durum değişti.

MIT News editörü Maia Weinstock ve kendini ispatlamış LEGO Tinkerer, NASA’da çalışan kadınların bu durumundan yola çıkarak bir proje geliştirdiler ve en ünlü kadın NASA çalışanlarını LEGO formunda sunmaya karar verdiler. Bunun üzerine fikir LEGO Ideas’da sergilendi ve 10 binden fazla kişi bu projeye oy verdi. İşte bu LEGO setiyle ilgili bilmeniz gereken birkaç özellik:

Margaret Hamilton, Katherine Johnson, Sally Ride, Nancy Grace Roman ve Mae Jemison NASA’nın en tanınmış bilim insanlarından.

1

Mini figürlerden oluşan bu LEGO setinin içerisinde Hubble Teleskobu’ndan uzay aracına kadar birçok incelikli detay bulunuyor.

2

Margaret Hamilton bir bilgisayar bilimcisi ve yazılımı popüler hale getiren kişi olarak tanınıyor.

3

Hamilton 1960’ta Apollo’nun aya çıkması için bir yazılım yaratmıştı. Bu LEGO modelinde de Hamilton’un bu yazılım için doldurduğu defterlerin yanında verdiği ikonik poz canlandırılmış.

4

Katherine Johnson matematikçi ve uzay bilimci olarak yıllarca NASA’da görev aldı.

5

Johnson NASA’nın Mercury ve Apollo programlarında yörüngeyi doğrulama ve hesaplama görevlerinde yer aldı.

6

Sally Ride astronot, fizikçi ve eğitmen olarak biliniyordu ve 1983’te uzaya çıkan ilk Amerikan kadın olarak tarihe geçti.

7

Nancy Grace Roman NASA’da astronom olarak görev yapıyordu. Aynı zamanda Hubble Uzay Teleskobu’nun planlanmasında yer aldı ve bunun üzerine “Mother of Hubble” takma ismine sahip oldu.

8

Mae Jemison NASA’da astronot, fizikçi ve girişimci olarak yıllarca çalıştı. Jemison 1992 yılında uzaya çıkan ilk Afrika-Amerika kökenli kadın oldu.

9

Bu LEGO seti birkaç haftada bu kadar oy alıp sevilince güzel haber de beraberinde geldi. Ocak ayında bu güzel fikir gerçeğe dönüşecek. 

10